Reklama

Brytyjczycy nie zgłaszają wypadków z udziałem kotów. Torys Rehman Chishtie chce to zmienić.

Znak drogowy z kotem. cat-happy © Shutterstock

Dotychczas brytyjscy kierowcy byli zobligowani do zgłaszania wypadków z udziałem niektórych zwierząt, m.in. psów, koni, krów i owiec. W tej grupie nie uwzględniono jednak kotów. Możliwe, że wkrótce parlamentarzyści to zmienią.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Torys Rehman Chishtie przedstawił projekt ustawy, wedle której kierowcy, którzy potrącili kota, mają obowiązek zgłosić to zdarzenie na policję.

- Istnieje około 11 milionów kotów i są one częścią naszego życia. Myślę, że przynoszą one ludziom dużo szczęścia. Jeśli więc zostały tragicznie potrącone w wypadku, ich właściciele mają prawo wiedzieć, co się stało z ukochanym stworzeniem - skomentował dla "Sunday Express".

Ustawa zmieniająca ustawę

Zaproponowany projekt miałby de facto zmienić istniejącą ustawę, która – owszem – wymaga od kierowców zgłaszania wypadków z udziałem zwierząt, ale tylko jeśli są to: psy, konie, krowy, świnie, kozy, owce i osły. Dlaczego w tej wyliczance nie ma kotów?

Wiele kotów potrąconych w wypadkach zostaje porzuconych, również z powodu niemożności kontaktu z właścicielem. Chishtie uważa, że mruczki powinny mieć takie same prawa jak inne zwierzęta. Dlatego proponuje, by wprowadzić obowiązek wszczepiania kotom mikroprocesorów, tak by łatwiej było je zidentyfikować. Pomysł polityka jest wspierany przez kampanię Cat Matters.

Miłość do zwierząt obliguje

- Wymaganie od kierowców wypełniania ich obowiązków, czyli zatrzymania się i zgłoszenia indydentu jest całkowicie uzasadnione w społeczeństwie kochającym zwierzęta - powiedziała Mary Hobbis, współtwórczyni kampanii.

W ostatnich miesiącach kilka polskich gmin (m.in. Gdańsk i Częstochowa) wprowadziło bezpłatną opiekę ambulatoryjną dla czworonogów biorących udział w wypadkach drogowych, choć czipowanie zwierząt wciąż w Polsce  nie jest obowiązkowe.

Mamy więc nadzieję, że również Brytyjczykom uda się przeforsować ustawę, która zwiększy pulę środków na ochronę kotów.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz