Reklama

Kruk czy kot? Nawet algorytmy Google tego nie wiedzą!

Kot czy kruk? cat-wow © Twitter @RobertMaguire

W sieci pojawiło się zdjęcie czarnego stworzenia. Na pierwszy rzut oka wygląda na kruka. Czy kota? Wśród milionów internautów rozgorzała dyskusja.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano 31.03.2019, 16:32, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:46

Fotografię zapostował na Twitterze Robert Maguire, dyrektor do spraw badawczych z Citizens for Ethics.

- Zdjęcie kruka jest interesujące, bo w rzeczywistości jest to… kot. – napisał.

Jednak internauci nie tak łatwo w to uwierzyli i od tamtego czasu post ma już kilkadziesiąt tysięcy retweetów i trzy razy więcej polubień. Wszyscy próbują odgadnąć, co zdjęcie rzeczywiście przedstawia.

Zapytajmy wujka Google

Ten zabawny spór postanowiono rozwiązać w specjalnym narzędziu Google, które analizuje obrazy w celu znalezienia najbardziej charakterystycznych elementów, punktów, linii itp. dla danego wizerunku. Używa do tego specjalnego algorytmu, przeszukującego miliardy zdjęć zamieszczonych w sieci, które mogłyby najbardziej pasować do analizowanej fotografii. Okazało się jednak, że maszyna nie jest idealna, gdyż na zdjęciu rozpoznała „zwykłego kruka”. Zdjęcie potwierdza, że nawet najlepsze algorytmy naszych czasów nie są niezawodne.

Mózg robi nam psikusy

Złudzenia optyczne od wieków intrygują. Jeszcze zanim pojawiła się fotografia, niektórzy malarze lubili igrać z odbiorcami, wykorzystując fakt, że mózg lubi robić nam psikusy. Jednym z najszczerzej dyskutowanych wizerunków był rysunek „królika czy kaczki”, który bardzo przypomina dyskutowanego w internecie „kruka czy kota”.

Według filozofa i językoznawcy Ludwiga Wittgensteina tego typu iluzje pozwalają wyznaczyć granicę pomiędzy tym, co widzimy, a tym, co interpretujemy. Co ciekawe, niektórzy mają problem z zauważeniem obu zwierząt.

A wy co widzicie?

 

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz