Reklama

Kim jest ten pies? Ma ważną misję!

Kapral  Hunter Gullick z psem Shivą dog-happy
© US Marine Corps

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, również na pierwszej linii frontu. Czworonogi służące w wojsku mają bardzo odpowiedzialne zadania do wykonania.  

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano 06.04.2019, 17:12, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59

Mało kto, zdaje sobie sprawę, że psy to ukryci bohaterowie wojenni. Czworonogi towarzyszą żołnierzom podczas wymiany ognia, patrolują obiekty wojskowe, tropią ślady i wykrywają ukryte ładunki wybuchowe.

Pod czujnym oka szkoleniowca

Psy służą pod okiem doświadczonych przewodników. Tak jak Ziggy, którym opiekuje się, służący w amerykańskiej armii, Cody Hebert. - Każdy ma swoje obowiązki w wojsku. Do moich należy m.in. sprzątanie bud i przygotowanie psa do wszelkiego rodzaju szkoleń, które mamy wykonać - mówił Hebert podczas rozmowy z amerykańskim Business Insider.

Czworonogi służące w amerykańskim wojsku przechodzą regularne szkolenia, które obejmują ćwiczenia w trudnych warunkach panujących podczas misji. Kiedy trening dobiega końca, opiekunowie mogą spędzać ze zwierzętami tyle czasu, ile chcą. To pozwala na zbudowania silnej więzi, a w rezultacie przekłada się na udaną współpracę.

Szkoleniowcy zgodnie przyznają, że najlepszym sposobem na nauczenie psa odpowiednich komend jest nagrodzenie go zabawą, pochwałą, a nawet gładzeniem po brzuchu za dobre wykonanie zadania.

Zasłużona emerytura

Psy służą w amerykańskiej armii średnio osiem lat. Następnie przechodzą na emeryturę, zazwyczaj z powodów zdrowotnych. Bardzo często są adoptowane przez swoich opiekunów. Niestety, zdarza się, że futrzaki wracające z wojny, tak jak ludzie, cierpią na zespół stresu pourazowego (PTSD).  

Psy wzorowo sprawdzają się w armii, za sprawą swoich niepowtarzalnych zdolności węchowych. W nosie zwierzęcia znajduje się średnio 220 milionów receptorów zapachu, podczas gdy człowiek ma ich jedynie 5 milionów. Zatem czułość psiego nosa przewyższa czułość jakiegokolwiek urządzenia!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Marine Corps Recruiting (@usmarinecorps) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Marine Corps Recruiting (@usmarinecorps) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Marine Corps Recruiting (@usmarinecorps) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Marine Corps Recruiting (@usmarinecorps) on