Reklama

Fioletowe łapy u kota są śladem bardzo smutnej przeszłości

Fioletowe łapy u kota cat-angry © Facebook @Naples Cat Alliance

Kiedy spotykasz na swojej drodze kota z kolorowymi łapami, natychmiast zabierz go do schroniska lub weterynarza. To prawdopodobnie znak, że zwierzę, wbrew swej woli, brało udział w nielegalnym procederze!

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano 07.04.2019, 07:13, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:45

Okrucieństwo w czystej postaci

Niedawno, działająca w obronie praw zwierząt, organizacja Clewiston Animal Control z Florydy, otrzymała zgłoszenie o błąkającym się po okolicy bezpańskim kocie syjamskim. Kiedy wolontariusze przybyli na miejsce, ich uwagę przykuł nietypowy kolor łap futrzaka. Były one pokryte fioletową farbą. Wiele wskazuje na to, że kot został wykorzystany w odrażającym widowisku.

Jak donosi The Animal Rescue Site, koty bardzo często pełnią rolę przynęty podczas nielegalnych walk psów. Czworonogi widząc futrzaka stają się bardziej agresywne i zdeterminowane do krwawej rywalizacji. Każdy z tych nieszczęsnych kotów ma pomalowane łapy i mordkę na różne kolory, aby widzom było łatwiej obstawić, które z tych niewinnych zwierząt nie dotrwa do końca walki.

Mr. Purple Paws ocalony

Czasami kotom udaje się uciec z miejsc tego rodzaju “rozrywki”. Przykładem szczęśliwie ocalonego futrzaka jest Mr. Purple Paws, który znalazł już kochających właścicieli. Kot został znaleziony na ulicy przez wolontariuszy z Clewiston Animal Control, następnie trafił w ręce Megan Sorbara z Naples Cat Alliance.

Kiedy kobieta zobaczyła straumatyzowane zwierzę, była wstrząśnięta. Zdała sobie bowiem sprawę, że ma przed oczami żywy dowód na to, że walki psów w Stanach Zjednoczonych nie tracą na swojej popularności.

- Zawsze uważałam się za osobę zahartowaną na wiele spraw - mówiła Sorbara dla The Animal Rescue Site. - Miałam do czynienia z wieloma rannymi, wycieńczonymi, zaniedbanymi i maltretowanymi zwierzętami, ale ten przypadek wyjątkowo mnie dotknął.

Organizatorzy walk psów znakują koty różnymi kolorami, aby widzowie mogli obstawiać, który kolor nie przeżyje. - Koty są “kodowane kolorami”, a następnie wrzucane między rozwścieczone psy tylko po, aby ci chorzy barbarzyńcy mogli postawić swoje zakłady - komentowała aktywistka.

Jest wiele do zrobienia

W Polsce obowiązują przepisy o ochronie zwierząt, które reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Art. 16. ustawy zabrania „wykorzystywania zwierząt w widowiskach i sportach noszących znamiona okrucieństwa”. Nie odstrasza to jednak amatorów psich walk.

Skandaliczna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku w Nowej Hucie, gdzie odbywały się nielegalne walki psów. Sprawa jest rozwojowa. Podejrzanemu grozi do 5 lat więzienia oraz całkowity zakaz posiadania zwierząt.

W naszym kraju nie prowadzi się statystyk dotyczących skali tego nielegalnego procederu. Na świecie monitoringiem tego zjawiska zajmują się NGOs. W latach 2006-2015 brytyjska organizacja RSPCA otrzymała ponad 4 800 zgłoszeń dotyczących nielegalnych walk psów i to tylko w Wielkiej Brytanii!

 

This cat at the office had been walking around with purple paint all over her face and paws. Don't know what happened,...

Posted by Noel Hidalgo Tan on Saturday, November 12, 2016

 

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz