Reklama

Przełom w zapobieganiu bezdomności zwierząt w Poznaniu

Kot na ulicy. dog-cat-happy
© Unsplash

Poznań dołączył do miast, które w tym roku uchwaliły nowoczesne programy opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Powołano specjalny zespół, który ma opracować strategię działania na rzecz poprawy ich losu.

Redakcja

Opublikowano 10.04.2019, 11:38, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59

Radni Poznania 19 marca przegłosowali "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt na 2019 rok". Ze względu na jego treść, to dokument bezprecedensowy na skalę lokalną.

Głośny sprzeciw organizacji prozwierzęcych

Co roku każda gmina ma obowiązek uchwalenia programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami. W Poznaniu od lat w tej kwestii nic się nie zmienia, oprócz coraz większych środków przeznaczonych na ten cel. Jednak według lokalnych fundacji te pieniądze nie były wydawane na walkę z problemem, a z jego skutkami.

- U podstaw każdego dobrego programu zapobiegania bezdomności zwierząt (…) musi leżeć usuwanie przyczyn problemów, a nie tylko reagowanie na ich skutki – mówi Michał Błażejewski z Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt.

Siedem poznańskich fundacji zajmujących się prawami zwierząt sprzeciwiło się programowi przygotowanemu przez Wydział Gospodarki Komunalnej i zaproponowało przyjęcie nowego dokumentu, opracowanego przez Fundację Karuna – Ludzie dla Zwierząt. Nie bez znaczenia były podpisy mieszkańców pod petycją o zmianę finansowania dotyczącego poprawy losu bezdomnych zwierząt.

Co nowego?

Poznań przeznaczy ponad 3 miliony złotych na pomoc dla zwierząt, z czego aż 50 tysięcy na kastrację i sterylizację, co jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania bezdomności czworonogów. Duża część finansowania zostanie przekazana również na czipowanie psów i kotów.

Nowością jest powołanie specjalnego zespołu, który podczas cyklicznych spotkań ma wypracować nowy dokument na 2020 rok i strategię działania na rzecz bezdomnych zwierząt i wolnożyjących kotów. W zespole znajdą się przedstawiciele różnych lokalnych fundacji, Straży Miejskiej, radnych, urzędników z Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz – co bardzo ważne – mieszkańców, którzy są zaangażowani w ochronę zwierząt.

Wcześniej informowaliśmy o podobnych działaniach, które podjął Gdańsk i Częstochowa

Gratulujemy i oby więcej takich wieści!