Reklama

Czy psy potrafią wywęszyć nowotwory?

Noc psa beagle. dog-happy © Pexels

Psy mają węch o 10 tysięcy razy dokładniejszy niż ludzie, co czyni je bardzo wyczulonymi na zapachy, które dla nas są niedostrzegalne. Okazuje się, że potrafią wywęszyć nawet raka!

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Od wielu lat naukowcy w różnych częściach świata przeprowadzają badania mające potwierdzić, że psy potrafią wykryć nowotwory. Niedawno udało się to grupie naukowców ze startupu BioScentDx na Florydzie. Ich badania wykazały, że psy mogą wykorzystywać swój węch do wskazywania w grupie próbek krwi tych, których dawcy mają raka. I to z dokładnością bliską 97%!

Diagnostyczne nosy

Naukowcy wytrenowali cztery psy rasy beagle do odróżniania surowicy krwi zdrowych pacjentów od krwi pacjentów z nowotworem złośliwym płuc. Co prawda, jeden z psów – Snuggles – nie był wystarczająco zmotywowany do wykonania zadania, ale trzy pozostałe zidentyfikowały próbki krwi od osób z rakiem płuc z dokładnością 96,7%.

- Chociaż nie ma obecnie leku na raka, jego wczesne wykrycie zwiększa nadzieję na przeżycie. Bardzo czuły test do wykrywania raka potencjalnie może uratować tysiące istnień ludzkich i zmienić podejście do leczenia – skomentowała Heather Junqueira, liderka badaczy z BioScentDx.

Naukowcy ogłosili wyniki swojej pracy 8 kwietnia na dorocznym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Biochemii i Biologii Molekularnej w Orlando na Florydzie.

Bezinwazyjna przyszłość?

Startup BioScentDx planuje wykorzystać niezwykły węch psów do nieinwazyjnych i bezbolesnych badań przesiewowych w kierunku diagnostyki nowotworów i innych chorób. Naukowcy planują wkrótce nowe testy, podczas których rozdzielą próbki na składające się na nie substancje chemiczne, aby wskazać, które z tych substancji są przez psy wykrywane.

Psy zamiast bolesnej diagnostyki? Jesteśmy za!

 

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz