Reklama

Te badania amerykańskich naukowców mogą zmartwić miłośników kotów!

Dziewczyna z psem dog-cat-wow
© Pexels

Do rewolucyjnych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się bowiem, że pies uszczęśliwia bardziej niż kot! Co na to miłośnicy mruczków?

Redakcja

Opublikowano 13.04.2019, 07:34, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59

Szczęście ma cztery łapy

The General Social Survey wynika, że 36% właścicieli psów twierdzi, że są „bardzo szczęśliwi”, dla porównaniu, zaledwie 18% właścicieli kotów podziela to stwierdzenie. Zatem, posiadanie psa jest jednym z czynników wpływających na zadowolenie z życia.

Co więcej, badanie dowodzi, że właściciele czworonogów są bardziej przychylni małżeństwu  i założeniu rodziny niż osoby, które na co dzień z futrzakami nie mają do czynienia.

Naukowcy podzieli się również spostrzeżeniami na temat relacji jakie łączą opiekunów z ich zwierzętami. 76% właścicieli psów bawi się ze swoim pupilem, dla porównania taką aktywność deklaruje już tylko 65% właścicieli kotów.

Ponadto, 63% respondentów szuka pocieszenia u swojego psa, podczas gdy robi to już tylko 51% miłośników mruczków.  Z drugiej strony, zarówno właściciele psów, jak i kotów są bardzo przywiązani do swoich pupili, odpowiednio 93% i 83%, i traktują je jak członków rodziny.

Pies terapetą i trenerem?

 

Posiadanie psa wiąże się z pewnymi korzyściami, które kot niekoniecznie jest w stanie zagwarantować. Badanie OnePoll zdają się potwierdzać to przekonanie. Naukowcy stwierdzili, że właściciele psów chodzą średnio 870 mil rocznie (ponad 1400 km).

Właściciele psów są nie tylko bardziej wysportowani od właścicieli kotów, ale również utrzymują dobre zdrowie psychiczne i mniej się stresują. W tym samym badaniu respondenci przyznali również, że posiadanie czworonoga uczyniło ich bardziej towarzyskimi, ponieważ nieznajomi zagadują do nich podczas spacerów z psem.

Nie możesz mieć psa? Spraw sobie kota

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że posiadanie zwierzaka, jest lepsze niż całkowita z nich rezygnacja! Badanie przeprowadzone w zeszłym roku wykazało, że właściciele psów i kotów są bardziej zadowoleni ze swojej pracy, a także czują się mniej samotni niż osoby, które nie mają zwierząt domowych.

Właściciele czworonogów cieszą się lepszym stanem układu krążenia oraz mają niższe ciśnienie krwi niż osoby, które ze zwierzętami kontaktu nie mają. Co więcej, czas spędzony z ukochanym pupilem sprzyja walce ze stanami depresyjnymi.

"Bliska więź z czworonogiem sprawia, że wydzielają się hormony szczęścia, takie jak endorfiny i oksytocyna. Co za tym idzie, właściciele zwierząt są spokojniejsi, bardziej zrelaksowani i  szczęśliwi" - zapewnia psycholożka Corinne Sweet w Independent.

Wyniki wszystkich zaprezentowanych powyżej badań nie pozostawiają cienia wątpliwości: psy i koty to szczęście w czystej postaci!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dustin + Amy Alldredge (@dustinshelves) on