Aktualności :

Quiz: jaka rasa kota jest dla Ciebie?

Reklama

Chińczycy kochają psy, ale restauracje wciąż serwują psie mięso

Leżący pies. dog-cat-wow
© Pexels

Podejście Chińczyków do psów znacząco się zmieniło na przestrzeni kilku ostatnich lat. Chiny odnotowują wielki boom na rynku zwierząt domowych, jednak restauracje wciąż serwują psie mięso…

Przez Agnieszka Marczak , 15 kwi 2019

Kiedy komuniści doszli do władzy w 1949 roku, posiadanie zwierząt domowych było uważane za szczyt burżuazji. W tym czasie psy najczęściej widziano jako towar na mięsnych straganach albo pozycję w restauracyjnym menu… Od tego czasu wiele sie zmieniło.

Boom na czworonogi

W ostatnich latach Chińczycy znacznie się wzbogacili i ich podejście do zwierząt bardzo się zmieniło. W zeszłym roku Stowarzyszenie China Pet Products poinformowało, że w kraju zarejestrowano 50 milionów psów, przy czym liczba posiadanych zwierząt domowych wzrasta o 15 procent rocznie.

Jednocześnie rośnie również popularność hodowli psów rasowych oraz agencji internetowych sprzedających czworonogi. Powstają szpitale i krematoria przeznaczone dla zwierząt.

Pocieszające jest to, że coraz więcej Chińczykow decyduje się na adopcję bezdomnych czworonogów. Betty Zheng Hua, która ma już 5 kotów z ulicy, mówi dla South China Morning Post, iż zwierzęta wiele się od nas nie różnią.

- Zwierzęta mają serce i duszę. Patrzę w oczy moich kotów i mówię im, jak bardzo je kocham. I myślę, że one mnie rozumieją - dodaje.

Ile kosztuje psie mięso?

Jednak mimo rozwoju rynku zwierząt domowych, wciąż ogromną popularnością cieszy się kontrowersyjny, coroczny festiwal psiego mięsa Yulin, który odbywa się w prowincji Guangdong.

W jednej z tamtejszych restauracji mała porcja psiego mięsa kosztuje około 130 juanów (ponad 70 PLN), a duża 260 juanów. Dla porównania – danie z jagnięciny to koszt około 300 juanów.

Dla nas psy są bezcenne i mamy nadzieję, że wkrótce chińskie władze wprowadzą całkowity zakaz sprzedaży psiego mięsa.