Reklama

Psy i koty cierpią z powodu smogu tak jak my, a nawet bardziej

Kocie oko. dog-cat-sad © Pexels

Zwierzęta domowe - tak samo jak my - są narażone na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza, a nawet bardziej...

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Chyba już dla nikogo nie jest to tajemnicą, że w Polsce jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia i to nie tylko zimą. W skład zanieczyszczonego powietrza wchodzą różne związki chemiczne, pyły i gazy, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Ale czy zastanawialiście się, jaki wpływ ma smog na wasze zwierzęta?

Skutki smogu u zwierząt

Zwierzęta są narażone na te same choroby co my. W ostatnich latach lekarze weterynarii zauważyli, że jest coraz więcej zachorowań na nowotwory oraz choroby górnych i dolnych dróg oddechowych wśród zwierząt. Koty, częściej niż psy, chorują na astmę. W skutek pyłu i innych mikrocząsteczek dochodzi do podrażnień oczu zwierząt, objawiających się najczęściej łzawieniem oraz zapaleniem spojówek.

Jak przeciwdziałać?

Niestety nie ma skutecznej metody na przeciwdziałanie negatywnym skutkom zanieczyszczenia u zwierząt. Pojawiają się pomysły stworzenia masek antysmogowych, np. dla psów, ale takie, które rzeczywiście ochroniłyby pupila, jeszcze nie powstały.

Ponieważ pył osadza się zawsze blisko gruntu, co widać na przykład po zabrudzonych samochodach, dla zwierząt wychodzących, poruszających się na czterech łapach, skutki zanieczyszczenia są bardziej dotkliwe niż u ludzi.

Można więc po powrocie ze spaceru spłukać z powierzchni sierści i ciała alergeny oraz zanieczyszczenia. Wszystkim czworonogom zaleca się również zakrapianie oczu sztucznymi łzami każdorazowo po każdym spacerze.

Warto wyposażyć dom w oczyszczacz powietrza. Skorzystacie zarówno wy, jak i wasze zwierzaki.

Należy przypomnieć, że najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu byłoby zwalczenie przyczyn, a nie skutków smogu.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz