Reklama

Apel straży granicznej - psy pracujące też potrzebują finansowego wsparcia od Państwa

Pies strażnik. dog-angry
© Unsplash

Internauci pół żartem, pół serio pytają, kiedy będzie wsparcie 500+ na kota, a tymczasem całkiem na poważnie Straż Graniczna apeluje o emeryturę dla psów. Właściwie w każdej służbie mundurowej w Polsce pracują psi funkcjonariusze. Niestety, po wykonanej służbie, państwo przestaje się nimi interesować i czworonogi zostają na lodzie.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano 22.04.2019, 19:06, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:55

Kiedy psi funkcjonariusz ukończy 8 lat, przechodzi na emeryturę. Zwykle zostaje w domu swojego opiekuna, co wiąże się przecież z obciążeniem strażników dodatkowymi kosztami. Dlatego nie zawsze jest możliwe. Nierzadko więc, niestety, psy trafiają do schroniska…

Lepsi i gorsi funkcjonariusze?

Jak podaje m.in. Gazeta Prawna, związek zawodowy Straży Granicznej wnioskuje o przyznawanie dofinansowania na opiekę nad emerytowanym psim funkcjonariuszem. Nie jest to apel bez precedensu. Otóż celnicy i wojskowi, biorący pod opiekę zwierzaki kończące służbę, dostają dofinansowanie do ich utrzymania. Strażnicy nie chcą pełnego zwrotu kosztów utrzymania, jedynie pokrycia ich części oraz zwrotu kosztów leczenia.

Konieczna zmiana ustawy

Niestety, strażnicy dostali odpowiedź odmowną. Uwzględnienie ich postulatów wymagałoby zmiany ustawy o ochronie praw zwierząt. Wielka szkoda, bo psia emerytura byłaby dużym wsparciem dla ich opiekunów, których zarobki też nie należą do wysokich. Dla psów pozostanie przy swoich kompanach z pracy byłoby na pewno dużo lepszym rozwiązaniem niż życie w schronisku. Tym bardziej, że starsze psy są niechętnie brane do adopcji.

Jesteśmy całym sercem za psimi emeryturami, które byłyby wspaniałym podziękowaniem za ich służbę. Mamy nadzieję, że wkrótce ktoś na poważnie pochyli się nad problemem emerytowanych czworonożnych funkcjonariuszy.