Reklama

Handlarz egzotycznymi zwierzętami złapany przez krakowską policję

Zabka_dendrobates dog-cat-happy
© Pixabay

40-latek, który handlował chronionymi okazami zwierząt egzotycznych, został przyłapany przez krakowskich policjantów na gorącym uczynku. Gady są już bezpieczne, a przestępcy grozi do 5-ciu lat więzienia.

Redakcja

Opublikowano 27.04.2019, 12:50, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59


Mieszkaniec Katowic sprowadzał z zagranicy egzotyczne gady, z których część należy do grupy zagrożonej wyginięciem, a następnie sprzedawał je za pośrednictwem internetu oraz na pokazach tematycznych. 

Policjanci z Wydziału do zwalczania Przestępczości Gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Krakowie spodziewali się, że podejrzany będzie uczestniczył w krakowskich targach terrarystycznych, które odbywały się 14 kwietnia w Nowej Hucie. Zorganizowano obserwację miejsca imprezy, a po pojawieniu się mężczyzny, przeprowadzono udaną akcję zatrzymania. 

Kameleon, legwan i pyton uratowane

Podczas udanej obławy policjantom udało się zabezpieczyć kilka zwierząt. Między innymi kameleona jemeńskiego, legwana oraz zielonego pytona birmańskiego. Podczas przeszukania w mieszkaniu podejrzanego znaleziono kolejne egzotyczne okazy zwierząt – między innymi żabki dendrobates, węże boa i żółwie stepowe. 

Zwierzęta są pod opieką, za to oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat. 

 

Kryminalni ?‍♂️ z Wydziału do zwalczania Przestępczości Gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wpadli na trop 40-letniego mieszkańca Katowic, który zajmował się hodowlą oraz handlem zagrożonymi wyginięciem gadami. Według ustaleń śledczych, mężczyzna sprowadzał z zagranicy dzikie zwierząta, a następnie oferował je do sprzedaży na portalach internetowych oraz podczas tematycznych pokazów. Ceny zwierząt oscylowały od 150 do 300 zł. ? https://bit.ly/2IzYNOT

Posted by Polska Policja on Friday, April 19, 2019

Obrót chronionymi gatunkami zabroniony 

Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody (Dz. U. 2004 Nr 92 poz. 880 art. 128 ust pkt 2d), kto przewozi przez granicę Unii Europejskiej okazy gatunków podlegających ochronie bez wymaganych dokumentów i zezwoleń, podlega karze pozbawienia wolności. Dotyczy to również sprzedaży, używania lub wystawiania zwierząt publicznie w celach zarobkowych.