Aktualności :

Reklama

Chcesz poprawić swoją sprawność fizyczną? Mamy na to merdający pomysł!

Pies_na_spacerze dog-happy
© Pixabay

Majówka to idealny czas na zwiększenie aktywności fizycznej. Chcesz być bardziej fit?  Najlepszy sposób to… pies. Właściciele czworonogów są 4 razy bardziej aktywni fizycznie niż reszta ludzi. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 02.05.2019, 08:29, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:55


Badacze z Uniwersytetu w Liverpool postanowili sprawdzić jak dalece ludzie spełniają zalecenia medyczne dotyczące ilości dziennej aktywności fizycznej oraz czy istnieją między nimi jakieś różnice. Odkrycie tego, co motywuje osoby do zwiększonej ilości ćwiczeń może pomóc w projektowaniu kampanii społecznych oraz zachęcaniu ludzi do prowadzenia zdrowszego stylu życia. 

Pies – najlepszy przyjaciel twojego serca

Okazało się, że najbardziej efektywnym sposobem na większą ilość ruchu w codziennym życiu jest posiadanie psa. Właściciele czworonogów nie tylko częściej spacerują, a ich przechadzki trwają dłużej (co jest dość oczywiste), ale również nie rezygnują z innych form aktywności. Innymi słowy, właściciele psów są tak samo aktywni, jak osoby, które ich nie mają, a do tego dodatkowo spacerują. 

Efekt tych spacerów jest duży, bo statystycznie, właściciel psa jest 4 x bardziej aktywny fizycznie, niż jego sąsiad, który psa nie posiada. 

Dom z ogródkiem nie sprzyja wycieczkom 

W toku analiz odkryto jednak ciekawą prawidłowość. W rejonach, w których więcej osób mieszka w domach z ogrodami, z psem na spacery wychodzi się rzadziej. Pupil i tak ma gdzie biegać, więc właściciele rzadziej wychodzą z nim na dłuższe wędrówki. To często popełniany błąd. Spacer dla psa to nie tylko możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale również społecznych i węchowych, a także możliwość dania upustu nadmiarowi energii. Pies mieszkający w domu z ogrodem również musi wychodzić regularnie na spacer

O ile w Wielkiej Brytanii 150 minut tygodniowo na spacerze spędza 64% właścicieli psów, o tyle w USA już tylko 27%.  

Dr. Westgarth, która prowadziła badania, mówi: „Nasze analizy wskazały na to, że posiadanie psa wspiera aktywność fizyczną ich właścicieli. Bez psów, rzadziej wychodziliby oni na spacery. To bardzo ważne, by podkreślać prozdrowotne konsekwencje posiadania psów”.

Potrzebujemy miejsc przyjaznych psom

W badaniach poruszono też ważną kwestię odpowiedniego przygotowania przestrzeni miejskiej do tego, by posiadanie psa było łatwiejsze i dawało więcej satysfakcji. Ścieżki spacerowe, parki przyjazne psom – to wszystko mogłoby zwiększyć ilość i długość spacerów, które są jednym z najlepszych sposobów na zachowanie w zdrowiu naszego serca i ducha.