Reklama

Naukowcy zrekonstruowali głowę psa z epoki neolitu. Zobaczcie jak wyglądał!

Pies_z_neolitu dog-wow
© Historic Environment Scotland

Głowa psa, który żył prawie 5000 lat temu została zrekonstruowana i wydrukowana dzięki technologii druku 3D. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 30.04.2019, 14:56, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:55

Już pięć tysięcy lat temu nasi przodkowie kochali psy. Wtedy nie wyglądały one jedna tak jak obecnie. Teraz, dzięki nowoczesnej technologii możemy zobaczyć, jak wyglądał protoplasta naszych czworonożnych przyjaciół. 

Aby odtworzyć wygląd psa, wykorzystano znalezioną ponad 100 lat temu czaszkę zwierzęcia oraz technologię rekonstrukcji twarzy w trójwymiarze. Model następnie wydrukowano na drukarce 3D. Efekt? Prehistoryczny Burek jak żywy! 

Neolit – epoka udomawiania zwierząt

Epoka, która trwała od IX do VI tysiąclecia p.n.e. to przede wszystkim czas, kiedy człowiek zaczął podporządkowywać sobie naturę. Poza uprawą roślin rozpoczęto też proces udomawiania zwierząt. 

Pies był pierwszym zwierzęciem, które zaczęto udamawiać. Proces ten rozpoczął się prawdopodobnie w Afryce lub Azji Wschodniej. W późniejszym etapie udomowiono owcy i kozy. Kot udomowił się dopiero około 5500 lat p.n.e. 

Rytualny psi pogrzeb? 

Czaszka pupila, którą wykorzystano by odtworzyć wygląd psa, została znaleziona w okolicach kopca Cuween Hill na jednej z wysp archipelagu Orkady na północ od Szkocji. Jest to miejsce, w którym starożytni dokonywali pochówków. Czas jego powstania szacuje się na około 3000 – 2400 rok p.n.e.

W ramach wykopalisk przeprowadzonych na początku ubiegłego stulecia, w grobowcu odnaleziono szczątki 8 osób, które zostały pochowane z wraz z 24 psami. Badanie izotopem węgla ujawniło, że psy zostały pochowane około 500 lat po zbudowaniu grobowca. Nie wiadomo, czy pochówek był elementem konkretnego rytuału, czy też wynikał z miłości i szacunku opiekunów psów, ale na pewno jest to dowód na to, że psy odgrywaly ważną rolę w ówczesnej społeczności. 

Steve Farrar z HES (Historic Environment Scotland – organizacji, która przeprowadziła rekonstrukcję) w oświadczeniu dla prasy podkreślił, że znalezisko z Cuween Hill sugeruje, że psy miały duże znaczenie dla tej społeczności. „Możliwe, że były symbolem totemicznym lub też zamieszkujące ten teren plemię uważało się za związane z psami w magiczny sposób”. 

Replika psiaka z neolitu 

Aby dowiedzieć się jak wyglądał pies 5000 lat temu, najpierw zeskanowano czaszkę za pomocą tomografii komputerowej. Wydrukowano ją w formacie 3D, a następnie artystka Amy Thornton odbudowała model w glinie i wykonała silikonowy odlew. Futro, które nałożono na model, jest pochodną sierści typowej dla szarego wilka, uznawanego za przodka psów. Badacze z HES uważają, że zwierzę było wielkości współczesnego owczarka Collie. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by mj (human) Maggie (dog) (@melantropes) on