Reklama

Nie dla psa kiełbasa? Co czwarty Polak karmi psa jedzeniem przeznaczonym dla ludzi!

Pies i ciasto. dog-wow
© Unsplash

Wbrew temu, co głosi ludowe powiedzenie „nie dla psa kiełbasa”, okazuje się, że Polacy wciąż bardzo chętnie karmią czworonogi żywnością przeznaczoną dla ludzi. Niestety, często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne może to być dla ich pupilów.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano 06.05.2019, 07:57, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:55

Pierwszym zwierzęciem udomowionym przez człowieka był pies. Naukowcy twierdzą, że około 30 tysięcy lat temu psy zbliżały się do osad ludzkich w nadziei, że uda im się porwać jakiś smaczny kąsek z resztek ludzkiego jedzenia. Czy coś się w tej sprawie zmieniło?

Niepokojące wyniki badań

Instytut Badawczy Kantar przeprowadził w marcu badania na zlecenie Mars Polska dotyczące relacji Polaków ze swoimi pupilami. Czy wiemy jak troszczyć się o swoje zwierzęta? Badacze doszli do ciekawych wniosków.

Chociaż zdajemy sobie sprawę z większości psich potrzeb, to niekoniecznie zaspokajamy je prawidłowo. Niepokojący jest fakt, że aż 26% badanych karmi swojego psa żywnością przeznaczoną dla ludzi, a 19% również słodyczami oraz różnego rodzaju „przysmakami”.

- Opiekunowie powinni wiedzieć, że jedzenie „ze stołu” może powodować u psów problemy trawienne. Niektóre produkty przeznaczone dla ludzi mogą być dla zwierzęcia wręcz toksyczne. Szczególnie niebezpieczne dla psa są: czekolada, winogrona, rodzynki, cebula, czosnek, ksylitol, orzechy makadamia, czy awokado – ostrzega na Portalu spożywczym Małgorzata Głowacka, weterynarz i kierowniczka naukowa ds. żywienia zwierząt Mars Polska.

Ważna jest zbilansowana dieta

- Gotowe, pełnoporcjowe jedzenie dla psów jest kompletnym, zbilansowanym i bezpiecznym pokarmem, dostarczającym wszystkie niezbędne składniki oraz energię. Może ono stanowić jedyne pożywienie zdrowego psa przez całe jego życie, na każdym etapie, na który jest przeznaczone. Do diety warto dołączyć różnego rodzaju psie przysmaki - dla przyjemności, zdrowia i budowania więzi – dodaje lekarka.

Pamiętajmy, że to, co nam służy i smakuje, może być niebezpieczne dla czworonoga. Zapewnienie psom zbilansowanej diety opartej na przeznaczonej dla nich karmie może utrzymać zwierzaka przy dobrym zdrowiu przez długi czas.