Reklama

Chcesz wynająć mieszkanie? Najpierw musisz się pozbyć czworonoga!

Śpiący na plecach kot. dog-cat-wow © Zenek. Właścicielka kota i zdjęcia: A. Marczak

Zniszczona tapicerka, potargane tapety, zadrapane parkiety – taką wizję mają właściciele, kiedy wynajmują mieszkania osobom ze zwierzętami. W Polsce wciąż trudno jest znaleźć lokum dla opiekuna z czworonogiem.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Będę szczera. Jako opiekunka kota Zenka nigdy nie miałam problemu z wynajęciem mieszkania. Wiem jednak, że na popularnych portalach z ogłoszeniami wynajmu ze świecą szukać ofert „przyjaznych zwierzętom”.

Jak pisze Oliwia Bosomtwe dla portalu Noizz.pl, na gumtree.pl dwa razy więcej ogłoszeń zawiera zastrzeżenie o bezwzględnym zakazie trzymania jakichkolwiek zwierząt w mieszkaniu niż bez tej klauzuli, bez względu na to, czy mamy psa, kangura czy anakondę.

Rynek wynajmu nie sprzyja właścicielom czworonogów

Niestety, w Polsce panuje kult własności, co pozwala właścicielom mieszkań dyktować ewentualnym lokatorom warunki rodem z kosmosu. Niby wynajmujący mieszkanie powinni czuć się jak w domu, zapraszać i mieszkać z kimkolwiek chcą, ale rzeczywistość wygląda inaczej. Zdarza się więc, że osobom posiadającym czworonogi jest bardzo trudno znaleźć mieszkanie, głównie ze względu na koszty wynajmu i – przede wszystkim – kaucji, która w przypadku, kiedy mamy zwierzę, może wynosić nawet trzykrotność miesięcznego czynszu! Umówmy się, niewielu wynajmujących może sobie na to pozwolić.

Jak znaleźć mieszkanie dla zwierzyńca?

Wiadomo, że przebywanie zwierząt w mieszkaniu może powodować wzrost ryzyka spowodowania szkód. Oczywiście, jeśli jest się odpowiedzialną osobą, dba się o swoje otoczenie i bierze odpowiedzialność za ewentualne szkody. Poza tym, okazuje się, że koty i psy dokonują mniejszych zniszczeń niż małe dzieci i miłośnicy domówek ;)

Aby znaleźć mieszkanie sprzyjające zwierzętom, warto zamieścić w internecie ogłoszenie wraz z opisem i ze zdjęciami pupila. Istnieje duża szansa, że niezdecydowany wynajmujący zapała sympatią do czworonoga. Nie zaszkodzi również rekomendacja od właścicieli poprzednich mieszkań.

Pamiętajcie, żeby przy odbiorze zrobić dokładną dokumentację, by było wiadomo, w jakim stanie było mieszkanie zanim się wprowadziliście.

Bardzo ważne jest, by zorientować się, kto mieszka w sąsiedztwie, zwłaszcza jeśli ma się psa. Szczekający z tęsknoty przyjaciel może być bardzo uciążliwy dla osób starszych i małych dzieci.

Jesteś właścicielem mieszkania? Nie bój się zwierzaków!

Istnieje wiele plusów dla tych, którzy wynajmują swoje lokum opiekunowi ze zwierzętami. Najemcy którzy podpiszą już umowę najmu będą robić wszystko co w ich mocy, aby utrzymać nieruchomość w jak najlepszym stanie. Co więcej, mają oni świadomość z trudności ze znalezieniem mieszkania, także będą z entuzjazmem dbać o to, w którym mieszkają. A Wy jakie macie doświadczenia z wynajmem?

Źródło: noizz.pl

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz