Aktualności :

Reklama

Diler na tropie narkotyków, czyli psy w Straży Granicznej

Owczarek_niemiecki dog-happy
© Pixabay.com/Capri23auto

W Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej w Polsce pracuje aż 65. psów – funkcjonariuszy. Codziennie ich nosy sprawdzają dziesiątki ładunków i pojazdów, by udaremnić przemyt narkotyków, papierosów, materiałów wybuchowych i broni. Są też niezastąpione przy poszukiwaniach zbiegów. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 25.05.2019, 13:03, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:54

Szkolenie, praca i emerytura

Praca w Straży Granicznej zaczyna się od szkolenia, które trwa około 5-6 miesięcy. Szkoli się i pies i opiekun, by stanowili razem zgrany zespół. Następnie para jest delegowany do służby. Pies może pracować jako pies tropiący, patrolowo – obronny lub specjalny.

Takie „zatrudnienie” trwa około 8 lat. Potem pies przechodzi na zasłużoną emeryturę. Niestety w tym momencie jeszcze bezpłatną. Najczęściej psa przygarnia jego dotychczasowy opiekun, ale niestety niekiedy pieski niestety trafiają po służbie do schroniska. Niedawno pisaliśmy o apelu Straży Granicznej o przyznanie wsparcia finansowego dla psów-emerytów

Sukcesy czworonożnych funkcjonariuszy 

Do najbardziej spektakularnych sukcesów, jakie zdobyły w tym roku psy z SG, należy udaremnienie przemytu ponad 200 kg haszyszu. Za wytropienie miejsca ukrycia narkotyków odpowiadają psy Idea i … Diler.  Pod koniec kwietnia, Idea udaremniła przemyt 7 kg marihuany. 

 

Po raz kolejny przemytnicy mieli narkotyki, a my mieliśmy Ideę.

Posted by Straż Graniczna on Tuesday, April 30, 2019


Poza wykrywaniem kontrabandy, psy tropią również osoby nielegalnie przekraczające granicę, pilnują i eskortują podejrzanych i są doskonałą „bronią psychologiczną”. 

Jakie rasy służą w Straży Granicznej? 

Najwięcej jest owczarków niemieckich (ok. 65%) i owczarków belgijskich (ok. 20%). Pozostałą część stanowią psy innych ras. Pies przyjmowany jest do szkolenia po ukończeniu 12 miesięcy. Zwierzę musi też przejść specjalistyczne testy, które określą czy posiada wymagane predyspozycje psychiczne i fizyczne. Praca w Straży Granicznej jest bowiem bardzo wymagająca, a pies musi być w stanie się do niej zaadaptować i odpowiednio wykonywać swoje obowiązki. 

Źródło: Dziennik Wschodni