Aktualności :

Reklama

Poznajcie Maxa - burmistrza Idyllwild w stanie Kalifornia!

Burmistrz Max dog-happy
© Getty Images

To nie żart! W małym kalifornijskim miasteczku na burmistrza wybiera się czworonogi. Pierwsze psie wybory odbyły się tam już siedem lat temu! Obecny burmistrz Max nosi krawat, czasami też kapelusz. Nie sposób go nie rozpoznać!

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano 04.06.2019, 19:47, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:54

Mieszkańcy miasteczka szukali oryginalnego sposobu na zebranie funduszy dla Idyllwild Animal Rescue Friends, organizacji pomagającej zwierzętom. Zorganizowali wybory, gdzie właściciele czworonogów mogli wystawiać je jako kandydatów na burmistrza. Za każdy oddany głos trzeba było zapłacić symbolicznego dolara.

Burmistrz Max II

Po długotrwałej kampanii wyborczej ogłoszono zwycięzcę. Został nim golden retriever Max, który zebrał ponad 20 000 dolarów! Niestety, w połowie swojej drugiej kadencji pies zmarł. Mieszkańcy stanęli przed trudnym zadaniem, trzeba było znaleźć godnego następcę Maxa.

Poszukiwania zaczęto wśród potomków Maxa. Wybór padł na dwumiesięcznego szczeniaka, który idealnie pasował do odpowiedzialnej roli. Co prawda, teraz w Idyllwild ustrój demokratyczny został zastąpiony przez monarchię, jednak mieszkańcy nie mają nic przeciwko temu. Można żartobliwie stwierdzić, że nowemu burmistrzowi nadano imię godne króla. Pies wabi się bowiem Max II.

Odpowiedzialna rola

Max II członkiem Rady Miasta jest od 2014 i będzie nim aż do swojej śmierci. Kadencja czworonoga jest dożywotnia. Wbrew temu, co niektórzy mogą myśleć, pies ma bardzo napięty harmonogram. Występuje w szkołach, odwiedza szpitale i jest obecny podczas wszystkich ważnych dla społeczności Idyllwild uroczystości. Jego obecność pomaga podczas wielu eventów charytatywnych, ponieważ psi burmistrz wzbudza powszechne zainteresowanie. 

"To bardzo rozpieszczony psiak, ale też bardzo pracowity" - mówiła dla Insider Phyllis Mueller, opiekunka czworonoga. “Max pracuje cały dzień i rozumie, że jest burmistrzem. Wie, że jego zadaniem jest pozowanie do zdjęć i patrzenie w obiektyw kamery. Jestem z niego naprawdę dumna”.

Każdy kto jest w miasteczku może poprosić o spotkanie z burmistrzem. Rolę jego sekretarki pełni jego opiekunka, która odbiera liczne telefony i umawia swojego pupila na spotkania.

Jak dotąd siedem psów zostało wybranych na burmistrzów amerykańskich miast. Oprócz Maxa w Kalifornii, stany Kentucky i Minnesota mają swojego czworonożnego reprezentanta.

Źródło: Insider