Reklama

Dziecko leżące z psem na podłodze.
© @AnnaMikołajczyk

Dogoterapia w piekarskim szpitalu

Przez Agnieszka Marczak Redaktor

Opublikowano aktualizacja dnia

Lilo, Gladys, Uno – to trzy psy, które „prowadzą” terapię w Piekarskim Centrum Medycznym. Placówka zdecydowała się na pionierskie rozwiązanie. Pies bierze udział w rehabilitacji dzieci.

W piekarskiej placówce pełną parą pracują, aż trzy psy. Lilo – pudel królewski, Gladys – border collie i Uno – chart angielski.

Psy zostały odpowiednio wyszkolone . Przeszły rygorystyczne testy, zdały specjalistyczny egzamin i otrzymały certyfikat nadany przez Polski Instytut Dogoterapii. Szpital, jako placówka medyczna również musiał spełnić rygorystyczne procedury m.in. by pies mógł wejść na teren szpitala, no i uczestniczyć w rehabilitacji – mówi Anna Mikołajczyk, dogoterapeuta, mgr fizjoterapii, terapeuta integracji sensomotorycznej, prowadzi zajęcia z dogoterapii w Dziennym Ośrodku Rehabilitacji Leczniczej działającym w Piekarskim Centrum Medycznym.

W terapii pomóc może każdy pies. Rasa i rodowód nie ma tu znaczenia. Najważniejsze są predyspozycje czworonoga. „Nasze psy są odpowiednio dobrane. Przeszły wysokospecjalistyczne szkolenia i rygorystyczne badania lekarskie. Pracują, w końcu z dziećmi „ – tłumaczy Anna Mikołajczyk.

Terapia z udziałem psa to metoda wspomagająca, która wzmacnia efekty prowadzonej rehabilitacji. Do działań motywuje i mobilizuje odpowiednio dobrany i wyszkolony pies wraz ze swoim opiekunem – wykwalifikowanym terapeutą. Takie zajęcia wspomagają też proces rehabilitacji. Wiele ćwiczeń dziecko wykonuje w formie zabawy ruchowej z psem. Zwierzę przełamuje bariery, a zajęcia są bardziej atrakcyjne.

„Psa dobieramy do wieku dziecka i dysfunkcji ruchowej . I tak na przykład chart Uno idealnie sprawdza się w rehabilitacji maluszków, a do dzieci w wieku przedszkolnym kierujemy pudla Lilo. Nie ma jednak reguły. Dla każdego pacjenta przygotowujemy indywidualną terapię i dobieramy psiaka” –dodaje rehabilitantka. Psy są bardzo pogodne, co również pozytywnie wpływa na samopoczucie dzieci i zachęca je do większej aktywności. Ćwiczenia takie to także edukacja. Dzieci uczą się pozytywnego zachowania w stosunku do zwierząt.

Szpital współpracuje z trzema psami. I mimo, iż zajęcia nie są refundowane przez NFZ cieszą się co raz większym zainteresowaniem.

Dzienny Ośrodek Rehabilitacji piekarskiej placówki prowadzi rehabilitację dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, jak i fizjoterapię ambulatoryjną. Zajęcia odbywają się na odpowiednio wyposażonej sali gimnastycznej, jak i w pracowni fizykoterapii. W placówce prowadzona jest także jedna z najnowocześniejszych terapii schorzeń narządu ruchu czyli terapia mięśniowo – powięziowa.

Więcej wiadomości o...

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?