Reklama

Dlaczego warto przyjść z psem do pracy?

Pies pod biurkiem. dog-happy
© Pexels

Kiedy byłam na studiach, jedna z wykładowczyń zawsze przychodziła na zajęcia ze swoim labradorem. Piesek zawsze czuwał przy katedrze albo słodko drzemał tuż koło swojej opiekunki. Wtedy reagowaliśmy ze zdziwieniem, że jak to przychodzić na uniwersytet ze zwierzakiem. Tymczasem badania dowodzą, że przyprowadzanie czworonoga do pracy ma wiele zalet.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano 21.06.2019, 12:40, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:58

Coraz więcej pracowników przychodzi w Polsce do pracy ze swoimi psami, choć nie ma co ukrywać – według wielu pracodawców to wciąż fanaberia. Warto jednak przyjrzeć się plusom, jakie ma obecność zwierząt w pracy.

Szczęśliwy pracownik = efektywny pracownik

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Lincoln w Wielkiej Brytanii dowodzą, że ludzie, którzy często przywożą swoje psy do biura są bardziej zadowoleni z warunków pracy (22%) niż ci, którzy nie przyprowadzają zwierząt. Poza tym są też bardziej skoncentrowani na pracy (33,4%). To świetna wiadomość dla pracodawców!

Obecność psów w miejscu pracy przynosi również korzyści zdrowotne (nie tylko dla właściciela): obcowanie ze zwierzakami obniża poziom stresu, ciśnienia i poprawia humor.

- Badania potwierdzają, że pies przychodzący z właścicielem do pracy, jeśli miejsce i środowisko pracy jest do tego odpowiednio przystosowane, nie tylko nie odczuwa z tego powodu zwiększonego stresu, ale także dobrze wpływa na otoczenie. Obserwuje się wymierne korzyści dla zdrowia właściciela psa i jego współpracowników, co przekłada się na obniżenie ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia – mówi dla portalu gazetapraca.pl dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz.

Oczywiście zgodę na przyprowadzanie zwierząt do pracy muszą wyrazić, oprócz pracodawcy, pracownicy. Bardzo ważne jest przecież, by ludzie czuli się z psem dobrze… no i pies z ludźmi. Zwierzak musi mieć zapewnione swoje miejsce i miskę z wodą. Musi być regularnie badany, odrobaczany i szczepiony.

W piątek 21 czerwca na świecie jest obchodzony „Take Your Dog to Work Day”, czyli dzień zabierania swojego psa do pracy. Może warto pomyśleć o wprowadzeniu takiego święta również w Polsce, tym bardziej, że coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie takiego zwyczają. Wśród nich jest między innymi Purina, prowadząca od wielu lat inicjatywę "Zwierzęta w miejscu pracy", CD Projekt, DaftCode, wydawnictwo Prószyński i Ska i Radio Zet.

Co o tym myślicie? Chcielibyście zabierać swoje pieski do pracy?

Źródła: Gazeta Prawna i Ansa