Reklama

Zamiast wyrzucać – oddają głodnym zwierzętom. Wspaniała idea „zero waste”!

Z programu mogą skorzystać różne organizacje opiekujące się zwierzętami dog-cat-happy
© Adina Voicu, Pixabay

Walka z marnowaniem żywności i pomoc bezdomnym zwierzętom jednocześnie? Taką ideę realizuje sieć marketów Tesco w ramach akcji „Duża pomoc dla małych przyjaciół”. Każde schronisko, fundacja prozwierzęca czy nawet zoo może wziąć w niej udział!

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano 23.06.2019, 18:32, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:57

Marnujemy 9 mln ton jedzenia rocznie…

„Zero waste” to idea, czy raczej sposób życia, opierający się na korzystaniu z dostępnych dóbr i usług tak, aby zminimalizować wszechobecne w dzisiejszym świecie marnotrawstwo. Filozofią „zero waste” jest nieprzyczynianie się do marnowania żywności, wody, energii oraz produkowania śmieci, zwłaszcza tych, których nie można powtórnie wykorzystać lub bezpiecznie poddać całkowitej utylizacji.

Do wdrożenia filozofii „zero waste” do własnego życia może przekonać m.in. ogromna ilość żywności, która – choć nadaje się wciąż do spożycia – kończy rokrocznie na wysypiskach śmieci. Z zeszłorocznych badań CBOS i Eurostatu wynika, że Polska zajmuje niechlubne, piąte miejsce w Unii Europejskiej pod względem ilości wyrzucanej żywności. Marnujemy około 9 milionów ton jedzenia każdego roku – wszystko przez niewiedzę, brak rozsądnego planowania zakupów, uleganie wszechobecnym sugestiom, aby „kupić więcej”.

… a możemy przekazać je zwierzętom!

Tymczasem zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa mogą przyczynić się do zmniejszenia skali marnowania żywności, a jednocześnie pomóc innym – czy to ludziom biednym, czy też bezdomnym zwierzętom. W sektorze przedsiębiorstw taką ideę wdrożyła z powodzeniem m.in. sieć Tesco.

„Duża pomoc dla małych przyjaciół” to projekt pozwalający sieci marketów przekazywać niesprzedane produkty żywnościowe organizacjom związanym z opieką nad zwierzętami. Mogą to być fundacje, schroniska dla zwierząt, ogrody zoologiczne i inne instytucje prozwierzęce. Mogą one otrzymać wszelkiego rodzaju żywność – od mięsa przez nabiał po warzywa i owoce, w zależności od potrzeb zwierząt.

Naprawdę duża pomoc

Czy to działa? Jak najbardziej! Do programu przystąpiły organizacje z całej Polski. W okresie 2018/19 do sprzedaży wprowadzono w sieci Tesco łącznie 1 003 675 ton żywności, z czego  12 356 ton nie zostało sprzedanych. 3 411 ton z tej nadwyżki zostało przekazane jako darowizny dla organizacji charytatywnych (np. Caritas Polska i in.) lub wykorzystane jako pasza dla zwierząt. Z przekazanej żywności korzystają psy i koty przebywające w schroniskach i fundacjach, ale także mnóstwo innych zwierząt!

Źródła: tesco.pl, money.pl, forbes.pl