Reklama

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Przeciwko Porzucaniu Zwierząt Domowych

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Przeciwko Porzucaniu Zwierząt Domowych dog-cat-sad
© Animaux Online

Ostatnia sobota czerwca została w ubiegłym roku ogłoszona Światowym Dniem Przeciwko Porzucaniu Zwierząt Domowych. Ustanowienie tego dnia właśnie u progu wakacji ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na cierpienie naszych czworonożnych przyjaciół, którzy każdego lata w zatrważającej liczbie porzucani są przez „opiekunów” wyjeżdżających na wczasy.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano 27.06.2020, 10:24, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:50

Ofiary urlopów

W miesiącach wakacyjnych liczba porzucanych zwierząt wzrasta o 30%powiedział Polskiej Agencji Prasowej Michał Dąbrowski z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Niektóre źródła podają nawet wzrost rzędu 40%...

Pierwsza sobota lata w tym roku wypada 27 czerwca. To dzień, gdy wiele rodzin rozpoczyna urlopy i wakacyjne wyjazdy. Niestety ten czas radości i beztroski to równocześnie początek tragedii dla wielu zwierząt domowych. Zwierząt, które są porzucane, gdy ich „opiekunowie” nie wiedzą, co zrobić z czworonogiem, który nagle zaczyna przeszkadzać w wakacyjnych planach.

Właśnie dlatego francuskie organizacje Solidarité Refuges oraz Animaux Online postanowiły ogłosić ten dzień dniem walki z tym przygnębiającym procederem.

Setki tysięcy zwierząt w schroniskach

„W zarejestrowanych schroniskach przebywa ok. 200 tys. zwierząt, głównie psów – takie są oficjalne statystyki. Ale jeśli do tego dodamy wszystkie niezarejestrowane schroniska, przytuliska, fundacje działające na zasadzie DT etc., to szacujemy, że bezdomnych psów i kotów jest raczej ok. miliona” – mówi Elżbieta Malczyk, Koordynatorka Programu Adopciaki.pl w Fundacji Viva!

Przeczytaj, skąd się bierze bezdomność zwierząt w Polsce

I choć bardziej optymistyczne statystyki pokazują, że coraz częściej decydujemy się na adopcję zwierząt ze schroniska, wiele czworonogów nigdy nie opuszcza już schroniskowych klatek i wybiegów. Co więcej, porzucone zwierzęta, które nie potrafią się odnaleźć w nowej sytuacji, przeżywają niewyobrażalny stres, popadają w depresję.

Szczególnie zaś wśród kotów tak duży stres bezpośrednio przyczynia się do spadku odporności – zwierzęta zaczynają chorować i często umierają.

Co zakłada program Światowego Dnia Przeciwko Porzucaniu Zwierząt Domowych?

Francuskie organizacje, które ogłosiły dzień 29 czerwca Światowym Dniem Walki Przeciwko Porzucaniu Zwierząt Domowych, ogłosiły program składający się z 13 punktów. Zakłada on między innymi:

  • postulat, aby zwierzę domowe otrzymało w świetle prawa status podmiotu prawnego niebędącego człowiekiem,
  • kontrolę nad stronami zawierającymi ogłoszenia adopcyjne,
  • stworzenie programów edukacyjnych mających na celu budowanie u dzieci i młodzieży empatii i wrażliwości wobec zwierząt, 
  • wzmożone akcje kastracji kotów,
  • zobowiązania dla władz miejskich/gmin co do wsparcia finansowego organizacji, które przyjmują zwierzęta porzucone,
  • zobowiązanie domów opieki do przyjmowania ludzi starszych i niepełnosprawnych wraz z posiadanymi przez nich zwierzętami,
  • ustanowienie miejsc pobytu tymczasowego dla zwierząt, których opiekunowie są hospitalizowani.
  • To postulaty, które powinny rozważyć władze każdego kraju.
Na koniec przypomnijmy, że porzucenie zwierzęcia domowego jest przestępstwem, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Czyn ten nosi bowiem znamiona znęcania się nad zwierzęciem. W przypadku zasądzenia kary za znęcanie się nad zwierzętami sąd obowiązkowo nakłada na winnego dodatkową karę w postaci nawiązki.

A jeśli chciałbyś adoptować bezdomnego czoworonga, koniecznie zajrzyj do naszych ogłoszeń adopcyjnych.