Dziś obchodzimy Światowy Dzień Przeciwko Porzucaniu Zwierząt Domowych
Ostatnia sobota czerwca została w ubiegłym roku ogłoszona Światowym Dniem Przeciwko Porzucaniu Zwierząt Domowych. Ustanowienie tego dnia właśnie u progu wakacji ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na cierpienie naszych czworonożnych przyjaciół, którzy każdego lata w zatrważającej liczbie porzucani są przez „opiekunów” wyjeżdżających na wczasy.
Przez
Opublikowano 27.06.2020, 10:24
Ofiary urlopów
W miesiącach wakacyjnych liczba porzucanych zwierząt wzrasta o 30% – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Michał Dąbrowski z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Niektóre źródła podają nawet wzrost rzędu 40%...
Pierwsza sobota lata w tym roku wypada 27 czerwca. To dzień, gdy wiele rodzin rozpoczyna urlopy i wakacyjne wyjazdy. Niestety ten czas radości i beztroski to równocześnie początek tragedii dla wielu zwierząt domowych. Zwierząt, które są porzucane, gdy ich „opiekunowie” nie wiedzą, co zrobić z czworonogiem, który nagle zaczyna przeszkadzać w wakacyjnych planach.
Właśnie dlatego francuskie organizacje Solidarité Refuges oraz Animaux Online postanowiły ogłosić ten dzień dniem walki z tym przygnębiającym procederem.
Setki tysięcy zwierząt w schroniskach
„W zarejestrowanych schroniskach przebywa ok. 200 tys. zwierząt, głównie psów – takie są oficjalne statystyki. Ale jeśli do tego dodamy wszystkie niezarejestrowane schroniska, przytuliska, fundacje działające na zasadzie DT etc., to szacujemy, że bezdomnych psów i kotów jest raczej ok. miliona” – mówi Elżbieta Malczyk, Koordynatorka Programu Adopciaki.pl w Fundacji Viva!
I choć bardziej optymistyczne statystyki pokazują, że coraz częściej decydujemy się na adopcję zwierząt ze schroniska, wiele czworonogów nigdy nie opuszcza już schroniskowych klatek i wybiegów. Co więcej, porzucone zwierzęta, które nie potrafią się odnaleźć w nowej sytuacji, przeżywają niewyobrażalny stres, popadają w depresję.
Szczególnie zaś wśród kotów tak duży stres bezpośrednio przyczynia się do spadku odporności – zwierzęta zaczynają chorować i często umierają.
Co zakłada program Światowego Dnia Przeciwko Porzucaniu Zwierząt Domowych?
Francuskie organizacje, które ogłosiły dzień 29 czerwca Światowym Dniem Walki Przeciwko Porzucaniu Zwierząt Domowych, ogłosiły program składający się z 13 punktów. Zakłada on między innymi:
- postulat, aby zwierzę domowe otrzymało w świetle prawa status podmiotu prawnego niebędącego człowiekiem,
- kontrolę nad stronami zawierającymi ogłoszenia adopcyjne,
- stworzenie programów edukacyjnych mających na celu budowanie u dzieci i młodzieży empatii i wrażliwości wobec zwierząt,
- wzmożone akcje kastracji kotów,
- zobowiązania dla władz miejskich/gmin co do wsparcia finansowego organizacji, które przyjmują zwierzęta porzucone,
- zobowiązanie domów opieki do przyjmowania ludzi starszych i niepełnosprawnych wraz z posiadanymi przez nich zwierzętami,
- ustanowienie miejsc pobytu tymczasowego dla zwierząt, których opiekunowie są hospitalizowani.
- To postulaty, które powinny rozważyć władze każdego kraju.
Czyn ten nosi bowiem znamiona znęcania się nad zwierzęciem. W przypadku zasądzenia kary za znęcanie się nad zwierzętami sąd obowiązkowo nakłada na winnego dodatkową karę w postaci nawiązki.