Aktualności :

Reklama

Kamizelka haptyczna dla psów. By jeszcze skuteczniej pomagały w akcjach ratunkowych

Pies_Tai_w_kamizelce_haptycznej dog-wow
© Youtube.com/@YoavGolan

To prawdziwa rewolucja, która pozwoli psom-ratownikom jeszcze sprawniej wspierać swoich partnerów podczas pracy. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 30.07.2019, 16:13, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:54

Psy w jednostkach specjalnych i ich zadania 

Psy towarzyszą człowiekowi nie tylko w zabawie i codziennym życiu. Są też ogromnie ważnym ogniwem we wszystkich służbach ratunkowych – policji, straży granicznej, straży pożarnej i innych jednostkach. O udanych akcjach ratowniczych z ich udziałem pisaliśmy na łamach Wamiz.pl wielokrotnie. Dzięki nowemu wynalazkowi opracowanemu na Uniwersytecie Ben-Gurion w Izraelu będą mogły jeszcze efektywniej wspierać ratowników. 

Problemy w komunikacji podczas akcji ratowniczych 

W czasie akcji ratowniczych częstym problemem jest komunikacja między psem, a jego opiekunem. Hałas, który zagłusza głos lub gwizdek, odległość i brak bezpośredniego kontaktu wzrokowego między psem a opiekunem sprawiają, że wydawanie psu poleceń bywa mocno utrudnione bądź jest niemożliwe. 

Kamizelka haptyczna receptą na trudności komunikacyjne 

Opracowana w instytucie Amira Shapiro kamizelka działa na zasadzie wibracji.  Dokładnie tak, jak działają nasze telefony. Kiedy opiekun przekazuje określony komunikat dla psa, część kamizelki zaczyna wibrować, a pies odbierając ten sygnał, wie czego oczekuje od niego opiekun. Cała komunikacja może się odbywać bezwzrokowo, na odległość – wystarczy zasięg radiowy. 

Kamizelkę testuje Tai – sześcioletni mieszaniec labradora i owczarka niemieckiego. Jak na razie, nauczył się rozpoznawać cztery komendy. Pulsujące wibracje z prawego boku oznaczają „wycofaj się”, ciągłe „obróć się”, pulsowanie z lewej strony „podejdź” a ciągłe wibracje z obu stron „połóż się”. 

Trening używania kamizelki Tai przeszedł bardzo szybko – wystarczyła mniej niż godzina szkolenia na każdą z komend, by Tai zaczął ją doskonale rozumieć. Dzięki temu, że kamizelka ma aż cztery niezależnie wibrujące moduły, można psa nauczyć bardzo wielu komend, które będą przekazywane na odległość.  

Kamizelka haptyczna będzie mogła być wykorzystywana nie tylko dla psów ratowników, ale również przez osoby niepełnosprawne, którym psy pomagają w codziennym funkcjonowaniu. Jak twierdzi konstruktor, dla psa, sygnały dotykowe są bardziej czytelne, a dzięki temu, że zawsze są identyczne, (w odróżnieniu do głosu) pies uczy się ich szybciej.