Aktualności :

Reklama

Zmarła suczka, która znała ponad 1000 słów!

Chaser dog-sad
© Facebook - Pilley Bianchi

Kiedy wielu właścicieli psów dwoi i się i troi, aby nauczyć swoich pupili, zdawać by się mogło, prostych komend, John Pilley nauczył swojego czworonoga ponad 1000 słów. Niestety, kilka dni temu Chaser zwana “najmądrzejszym psem świata” zmarła w wieku 15 lat. 

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano 01.08.2019, 20:42, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:54

Niezwykła historia psa zaczęła się w 2004 roku, kiedy to Pilley, emerytowany psychiatra, kupił biało-czarną Chaser rasy border collie. Przez trzy lata mężczyzna szkolił czworonoga przez cztery do pięciu godzin dziennie

Nietypowa metoda

Najpierw John pokazywała suczce przedmiot, wymawiał jego nazwę nawet do 40 razy, następnie ukrywał daną rzecz i prosił, aby Chaser ją znalazła. 

Aby osiągnięcie założony cel, Pilley wykorzystał 800 materiałowych zabawek dla zwierząt, 116 kulek, 26 frisbee. Rezultat był imponujący!  Chaser nauczyła się dokładnie 1022 rzeczowników

Nagły spadek formy

Kilka dni temu, Chaster zmarła w wieku 15 lat. Suczka mieszkała z żoną Pilleya, Sally, i ich córką Robin w Spartanburgu, w Południowej Karolinie. Natomiast John, niestrudzony nauczyciel czworonoga, zmarł w zeszłym roku w wieku 89 lat.

Druga córka Pilley’a, Bianchi przyznała, że przez ostatnie tygodnie suczka zaczęła podupadać na zdrowiu. 

“Weterynarz stwierdził, że zmarła z przyczyn naturalnych. Stan jej zdrowia pogarszał się bardzo szybko” - powiedziała kobieta. 

Córka mężczyzny, która pomagała ojcu w szkoleniu Chaser, dodała, że suczka została pochowana na podwórku razem z innymi ukochanymi psami rodziny. 

Niezbadane terytorium 

Bianchi podkreśliła, że eksperyment jej ojca był “niezbadanym terytorium” w kognitywnych badaniach nad zwierzętami. 

“Mój ojciec wpadł na coś bardzo prostego: nauczył Chaser pojęć, co jego zdaniem było znacznie efektywniejsze niż nauczenie jej stu komend” - wyjaśnia kobieta. 

Chaser wiedziała, że ​​słowa mają niezależne znaczenie. Rozumiała rzeczowniki pospolite (np. buda, karma, kość, itp.), jak również rzeczowniki własne (np. USA, John, Amerykanin, itp.). 

Greg Nelson, weterynarz w Central Veterinary Associates w Valley Stream w Nowym Jorku, zauważa, że dzięki badaniom Johna ludzie uświadomią sobie, że zwierzęta znacznie lepiej rozumieją otaczający ich świat niż na pierwszy rzut oka może wydawać.