Reklama

Declawing: Nowy Jork to pierwszy stan USA, który zakazał tej okrutnej procedury

Zakaz amputacji pazurów obowiązuje w stanie Nowy Jork od 22 lipca cat-happy © dagmarkooijman/Pixabay

Nowojorskie koty mogą odetchnąć z ulgą i uznać lipiec za swój szczęśliwy miesiąc. Gubernator stanu właśnie podpisał dekret zakazujący amputacji pazurów. Po raz pierwszy tej okrutnej operacji zaczął obowiązywać na poziomie stanowym. Do tej pory udało się go wdrożyć jedynie w kilku amerykańskich miastach.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano 05.08.2019, 06:41, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:45

Walka o kocie pazury

Operacja znana jako declawing, czyli usunięcie pazurów, jest w istocie poważnym zabiegiem chirurgicznym polegającym na amputacji ostatniego członu palca – całego paliczka wraz z pazurem. Po operacji zwierzę długo odczuwa ból, a w dalszej perspektywie jest trwale okaleczone, staje się praktycznie bezbronne, nie może poprawnie wykonywać podstawowych czynności (przeciąganie się, grzebanie w kuwecie), a często wykazuje również mnóstwo problemów behawioralnych, w tym częściej gryzie, staje się nerwowe, przestaje załatwiać się do kuwety. Istnieje cała lista możliwych powikłań po takiej operacji, w tym deformacja stóp, a nawet paraliż.

Pomimo tak poważnych konsekwencji zabieg amputacji pazurów jest wykonywany w USA bardzo często, a kilkadziesiąt lat temu uznawany był na uczelniach weterynaryjnych za zabieg rutynowy.

Szacuje się, że 20–25% amerykańskich kotów domowych przeszło taki zabieg.

Ankieta przeprowadzona w 2011 r. przez Associated Press-Petside.com wykazała, że 60% społeczeństwa uznaje operację amputowania pazurów za dopuszczalną.

Dlatego organizacje takie jak Paw Project starają się uświadamiać ludziom, jak okrutna jest ta operacja z punktu widzenia kota. Walczą też o zakazanie zabiegu w kolejnych stanach oraz edukują, w jaki sposób można wychować kota, aby nie niszczył sprzętów domowych swoimi pazurkami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by I WANT MY CLAWS BACK ? (@cassandra_cat_iwantmyclawsback) on

Nowy Jork w czołówce

Dokument zakazujący zabiegu amputacji pazurów w stanie Nowy Jork podpisał w ubiegły poniedziałek gubernator Andrew M. Cuomo. Podpis zwieńczył trwającą od 2015 r. walkę o zakazanie declawingu, zapoczątkowaną przez deputowaną Lindę B. Rosenthal. Warto dodać, że jeszcze tego samego dnia odbyło się pierwsze czytanie projektu podobnej ustawy stanowej w Massachusetts. Rosenthal jest pełna optymizmu, gdyż, jak powiedziała dziennikarzom New York Times, „inne stany zwykły naśladować to, co robi Nowy Jork”.

Do tej pory jedynie w trzech miastach w USA obowiązywał zakaz usuwania kotom pazurów: w Los Angeles, San Francisco oraz Denver. Poniedziałkowy dekret obejmuje cały stan Nowy Jork. Obrońcy praw zwierząt świętują, choć nie wszyscy podzielają ten entuzjazm. Pojawiają się głosy, że procedura powinna być dopuszczalna jako alternatywa dla porzucenia zwierzęcia przez opiekuna bądź jego eutanazji. Myślę, że zgodzimy się, że wszystkie trzy opcje są niedopuszczalne dla osoby kochającej zwierzęta.

W Polsce kategoryczny zakaz usuwania kotom pazurów obowiązuje od wielu lat.

Procedura niedozwolona jest zresztą we wszystkich państwach-sygnatariuszach Europejskiej Konwencji Ochrony Zwierząt Domowych z 1987 r. (łącznie w 24 krajach).

Źródło: ouest-france.fr

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz