Reklama

Koniec z ptakami i myszami przynoszonymi do domu przez koty!

Kot_patrzy_na_mysz cat-wow © Pixabay / Alexas Photos

Nowa technologia może pomóc właścicielom uniknąć niechcianych „prezentów” przynoszonych przez pupila. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 04.08.2019, 08:41, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:45

Niechciane podarunki od kota

Każdy właściciel kota, który choć raz otrzymał od swojego kota prezent w postaci myszy czy ptaka, wie, jak kłopotliwe są to podarunki. Zwłaszcza kiedy okaże się, że ofiara była jedynie ogłuszona i trzeba będzie złapać uciekające w panice zwierzątko, które właśnie się ocknęło. 

Teraz, dla opiekunów kotów wychodzących, może być rozwiązanie – technologia, która nie pozwoli na wpuszczenie kota, jeśli będzie miał ze sobą niespodziankę dla właściciela. 

Detektor kocich prezentów w klapie drzwi 

Za projekt odpowiada Ben Hamm – senior product manager w Amazon, który sam miał problem z niechcianymi prezentami od swojego kota Metrica. Wynalazek polega na podłączeniu do drzwiczek w drzwiach dla kotów specjalnego czujnika, który za pomocą oprogramowania wykrywa czy kot ma w pysku ofiarę. Jeśli uzna, że kot może nieść mysz czy ptaka, klapa blokuje się na 15 minut. To z reguły wystarczy, by kot zrezygnował z zamiaru wniesienia do domu zdobyczy. Dodatkowo system wysyła alarm do właściciela za pomocą SMS. 

Aby stworzyć prototyp urządzenia, Ben wykonał ponad 23.000 zdjęć swojego kota powracającego z ogrodu. Na 260 z nich, Metric wracał z prezentem. Kilka miesięcy zajęło wynalazcy opracowanie na tej podstawie algorytmu, który będzie rozpoznawał to, czy kot próbuje wnieść do domu ofiarę. 

W czasie testów próbnych trwających 5 tygodni system kilkukrotnie zablokował próby wniesienia ptaków i gryzoni do domu. Prototyp zatem działa i być może wejdzie do seryjnej produkcji. 


źródło: mirror.co.uk
 

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz