Reklama

Ta fundacja zajmuje się spełnianiem marzeń bezdomnych, nieuleczalnie chorych psów

Pies_na_plazy_pod_opieka_hospicyjna dog-sad
© Instagram / Fosterdogs

Psy, które mają już swoje lata bądź są terminalnie chore, mają bardzo małą szansę na adopcję. Ich ostatnie dni są smutne i szare. Dzięki działalności tej fundacji ich los może się odmienić. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 06.08.2019, 07:17, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:54

Narodziny Fospice 

Organizacja „Foster Dogs, Inc.” działa w Nowym Jorku już od ponad 10 lat. Zajmuje się łączeniem psów z ich adopcyjnymi opiekunami. Wyszukuje i prowadzi bazę osób, które są w stanie zaadoptować zwierzę oraz prowadzi działania edukacyjne w tym obszarze.

Kilka lat temu, z organizacją skontaktowało się lokalne schronisko z prośbą o pomoc w opiece nad starszymi i schorowanymi psami. Wtedy dyrektorka fundacji zorientowała się, że istnieje duży problem opieki nad psami, którym nie pozostało już wiele życia i że potrzebny jest specjalny program, który skupi się na ich potrzebach. Tak narodziło się Fospice (nazwa pochodzi od kombinacji słów Foster – adopcja i Hospice – hospicjum). 

Opieka hospicyjna nad psami 

Programem objęte są psy, które mają przed sobą krótką perspektywę życia. Dla psa tworzony jest „bucket list” – czyli lista rzeczy, które pies powinien przeżyć, zanim odejdzie. Jego opiekun (bądź wolontariusze, jeśli nie znajdzie się nikt do adopcji psa) mają dbać o to, by w ostatnich dniach, na psa czekało to, co najlepsze. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Foster Dogs, Inc. (@fosterdogs) on

Te psy mają mało czasu, dlatego każdy dzień jest tak ważny – mówi Tracy Sledge, która opiekuje się 19-letnią suczką Albie. 

Fospice bierze na siebie całą kwestię leczenia i związanych z tym opłat. Dzięki temu opiekun nie jest obciążony kosztami. 

A kiedy pies umiera 

Program Fospice pokrywa wszelkie koszty związane z odejściem czworonoga. Organizacja oferuje też wsparcie dla wszystkich, którzy chcą być opiekunami psów. To bardzo bolesne doświadczenie, kiedy opiekun wiąże się z podopiecznym, mimo tego, że wie, że piesek niedługo odejdzie. Aby lepiej poradzić sobie z żałobą, organizacja oferuje grupy wsparcia i zajęcia terapeutyczne. 

Zapoczątkowany przez nowojorską organizację program zaczyna rozprzestrzeniać się w całych Stanach Zjednoczonych. 

Źródło: cbsnews.com