Reklama

Koniec z alergią na kocią sierść? Naukowcy opracowali szczepionkę, która może okazać się rewolucyjna

kobieta przytula kota cat-wow © Rudy and Peter Skitterians/Pixabay

Szwajcarska firma HypoPet AG stworzyła szczepionkę, która przyniesie ogromną ulgę wszystkim kociarzom uczulonym na białko znajdujące się w kocich wydzielinach (czyli „uczulonym na kocią sierść”). Niestety, na jej wdrożenie do sprzedaży trzeba będzie jeszcze poczekać.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano , aktualizacja dnia

Odczulacz – nadzieja dla kociarzy-alergików

Produkt nazwany „HypoCat” został stworzony przez grupę badaczy szwajcarskiej firmy HypoPet. Firma została stworzona w 2013 r. przez naukowców z Uniwersytetu w Zurichu i zajmuje się różnymi dziedzinami medycyny weterynaryjnej, m.in. leczeniem onkologicznym, leczeniem chorób zapalnych, skórnych, neurologicznych czy leczeniem bólu.

Pierwszym innowacyjnym pomysłem firmy było jednak opracowanie bezpiecznej szczepionki, która każdego (prawie) mruczka mogłaby uczynić hypoalergicznym

Jak to działa?

Kilka lat badań i wytężonej pracy zaowocowało szczepionką HypoCat. Nie jest to produkt, który aplikowałaby sobie osoba uczulona na koty. Szczepionkę podaje się zwierzęciu. Po zaszczepieniu kota jego organizm zaczyna wytwarzać dużą ilość przeciwciał, które następnie wiążą i neutralizują białko Fel d1 – najczęstszą przyczynę alergii na koty.

Dzieje się tak, ponieważ szczepionka modyfikuje białko w ten sposób, że koci system odpornościowy postrzega je jak wirusa i zaczyna z nim walczyć. Badania krwi zaszczepionych kotów wykazały, że z jednej strony kocie przeciwciała skutecznie zwalczają zmodyfikowane Fel d1, z drugiej natomiast – same koty zaczęły wytwarzać mniej tego białka.

Białko Fel d1 to substancja odpowiedzialna za 80–90% przypadków alergii na koty. Wytwarzane jest przede wszystkim w gruczołach ślinowych, a ponadto w gruczołach łojowych kotów. Białko zawarte w ślinie przenoszone jest na sierść w trakcie lizania, a z kolei to zawarte w łoju rozprzestrzenia się wraz z martwym, złuszczonym naskórkiem.

Kiedy HypoCat trafi do sprzedaży?

Na ten moment trzeba jeszcze trochę poczekać. Szczepionka przeszła pomyślnie testy na kotach, nie stwierdzono też skutków ubocznych, które upośledzałyby w jakikolwiek sposób zaszczepione zwierzę, jako że białko Fel d1 nie pełni żadnej istotnej funkcji w kocim organizmie.

Twórców szczepionki wciąż czekają jednak dość żmudne procesy rejestracji nowego produktu medycznego oraz sprostanie regulacjom Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych, przeprowadzenie badań klinicznych i stworzenie bazy pod produkcję masową.

CEO działu zajmującego się HypoCat, Gary Jennings, przewiduje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, gotowej szczepionki można spodziewać się na rynku w 2022 r. Kolejnym produktem będzie analogiczna szczepionka dla psów.

źródło: nypost.com

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz