Reklama

Wzruszające pożegnanie Oxy: odeszła za tęczowy most po 11 latach bohaterskiej służby

Oxy podczas akcji ratowniczej dog-sad
© Facebook - Pierpaolo Ferranti‎

Oxy to dzielny czworonóg, który całe swoje życie poświęcił ratowaniu ludzi. Po 11 latach służby, ratownicy żegnają bohaterskiego psa, który uczestniczył między innymi w akcji ratunkowej w Amatrice w środkowych Włoszech w 2016 roku. 
 

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano 30.08.2019, 08:31, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:53

Oxy, suczka rasy owczarek niemiecki, długoletnią służbę spędziła u boku swojej opiekunki, Rominy Morri. Niestety, 19 sierpnia, trzy lata po trzęsieniu ziemi w Amatrice, Oxy zmarła. Dołączyła do swojego psiego kolegi Scotta, który zginął podczas tragedii w tym właśnie miasteczku.

Wzruszające pożegnanie

"Dziś żegnamy Oxy, bohaterkę z Amatrice. Wsławiłaś się swoją niezwykłą odwagą. Byłaś bardzo przywiązana do swojej opiekunki Rominy, której składamy najszczersze kondolencje. Zostawiłaś po sobie ogromną pustkę. Kontynuuj swoją pracę, tam na górze. Biegnij Oxy! Biegnij, nie zatrzymuj się! Pewnego dnia znów się spotkamy”.

Te wzruszające słowa zostały opublikowane na oficjalnym Facebooku oddziału ratownictwa psów Misericordia Valle del Savio, do którego należała Oxy. 

Suczka specjalizowała się w identyfikowaniu osób zaginionych znajdujących się pod gruzami. Te niezwykłe umiejętności zawdzięczała niesamowitemu zmysłowi węchu. Oxy podczas swojej długoletniej służby ocaliła niejedno życie

Nagła ciężka choroba

Suczka, po intensywnej pracy, odeszła na zasłużoną psią emeryturę. “Oxy była jak mój cień, zawsze blisko mnie” - wspomina wzruszona Romina, właścicielka czworonoga.  

Niestety, suczce nie było dane długo cieszyć się wypoczynkiem. Weterynarze zdiagnozowali u niej ciężką chorobę, na wyleczenie której było zdecydowanie za późno. Dziś pracę Oxy kontynuuje, siedmioletni owczarek niemiecki, Hulk

W jednostce Rominy służy w sumie pięć psów ratowniczych. Kobieta przyznaje, że czworonogi to prawdziwy skarb. Są niezastąpione podczas skomplikowanych akcji poszukiwawczych, które często mają miejsce podczas klęsk żywiołowych. 

Brawo dzielne czworonogi! Chylimy przed Wami czoła! 

 

Unita' cinofila quello che nasce fra un uomo e un cane che lavorano insieme per il raggiungimento di un obbiettivo...

Posted by Romina Morri on Tuesday, July 23, 2019
 

Oggi ci ha salutato per sempre OXY, cane eroe di Amatrice. Eri estremamente fiera ed orgogliosa e profondamente legata...

Posted by Pierpaolo Ferranti on Monday, August 19, 2019