Reklama

Kot jak owca – kudłate zjawisko podbija Instagram

Kot_selkirk_rex_kocieta_siersc_zmierzwiona_owca cat-wow
© Instagram / gina and gepetto

Kot z trwałą ondulacją? Nie, to tylko selkirk rex - kot o zmierzwionej, kudłatej sierści, który wygląda jak mała owieczka. Jego zdjęcia zdobywają serca internautów na całym świecie. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 01.09.2019, 17:05, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:56

Skąd pochodzi rasa selkirk – rex ?

To bardzo młoda rasa, która pojawiła się nieco ponad 30 lat temu (1987 rok) w USA. Za nietypowy wygląd włosa odpowiada specjalny gen. Kociaki rodzą się z mocno skręconym futrem, które gubią w trakcie dorastania, a włos nieco się rozprostowuj, choć nigdy nie jest gładki. Dopiero 8-10 - miesięczne koty nabierają właściwego wyglądu, a kiedy są maleńkie, to faktycznie wyglądają jak owce. 

Selkirk występuje w dwóch odmianach – o krótkiej i długiej sierści. Może mieć dowolne umaszczenie. 

Pod względem charakteru selkirk to bardzo łagodny, przyjazny i ciekawy świata kot, który lubi spokojne wylegiwanie się na kanapie lub parapecie. Jest tolerancyjny, bardzo pogodny i łatwo adaptuje się do obecności innych zwierząt. 

Owieczko – koty są niebywale słodkie. Sami zobaczcie: 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Selkirk Rex Cattery (@gina_and_gepetto) on

 

Koty o „kiepskiej” sierści? 

Jak podkreślają hodowcy, każdy, kto zdecyduje się na kota selkirk rex, musi być odporny psychicznie na komentarze i docinki ze strony innych osób. Często się bowiem zdarza, że osoby, które nie znają tej rasy, uważają, że z kotem, który ma zmierzwioną sierść, coś jest nie tak – jest chory bądź źle traktowany przez właściciela. 


Na szczęście reakcje osób na Instagramie świadczą o tym, że owco – kotki mają wielu miłośników. My w Wamiz.pl zachwycamy się ich wyglądem, a miłośników psów odsyłamy do rasy bedlington terrier - one też wyglądają jak owce. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Selkirk Rex Cattery (@gina_and_gepetto) on