Reklama

Kiedy suczka zaczęła obwąchiwać jej klatkę piersiową, zrozumiała, że coś jest nie tak

pies na kanapie dog-serious
© Shutterstock

Suczka Daisy zaczęła pewnego dnia regularnie obwąchiwać klatkę piersiową swojej opiekunki Claire Guest. Kobieta od lat pracowała jako psycholożka, badająca interakcje między ludźmi i psami, dlatego od razu zaczęła podjerzewać, że coś jest nie w porządku.

 

 

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano 31.08.2019, 09:08, aktualizacja dnia 09.10.2021, 07:15

Psy mają 220 mln receptorów węchowych. Dla porównania ludzie tylko… 5 milionów. Mogą więc wykrywać nie tylko narkotyki i materiały wybuchowe, ale również bakterie i wirusy. Wyczuwają komórki rakowe na ludzkiej skórze, w pocie i w odchodach.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o niesamowitych beaglach, które z dokładnością 96,7% wykryły raka płuc u badanych pacjentów. Dzisiaj przedstawiamy kolejnych psich wykrywaczy nowotworów: Daisy i Charlie.

 

Pracowita Daisy

W 2009 r. suczka Daisy wykryła raka piersi u swojej właścicielki, Claire Guest.

Kobieta pewnego dnia zauważyła, że jej psinka zaczęła dziwnie się zachowywać: skakała po niej i obwąchiwała jej klatkę piersiową. Zaniepokojona Claire postanowiła się przebadać. Okazało się, że była we wczesnym stadium raka piersi.

Cała historia zainspirowała ją do założenia organizacji charytatywnej Medical Detection Dogs, w której psy współpracują z pracownikami medycznymi przy wykrywaniu nowotworów i innych chorób.

Dziesięcioletnia suczka Daisy z Wielkiej Brytanii wykryła już prawie 600 przypadków raka u ludzi.

Rozbrykana Charlie

Podobna historia spotkała Emmę Smith. Od momenty adopcji suczki bulteriera Charlie, wiedziała, że z pieskiem na pewno nie będzie się nudzić. Suczka miała dużo energii, ciągle chciała się bawić, biegała i skakała po domownikach. Nikt nie narzekał, wręcz przeciwnie – usposobienie pieska dodawało jej uroku i sprawiało, że wszyscy ją uwielbiali.

Kiedy więc kilka miesięcy po adopcji Charlie ciągle skakała po swojej opiekunce, Emma w ogóle się nie zdziwiła.

"Na początku śmiałam się z tego i myślałam, że się bawi, albo że upuściłam tam trochę jedzenia - wiedziała, jak wąchać najdrobniejsze okruchy".

Po kilku miesiącach skakanie i obwąchiwanie klatki piersiowej Emmy zaczęło być niepokojące. Kobieta postanowiła sprawdzić swoje piersi. Pod palcami poczuła guza. Podczas wizyty u lekarza dowiedziała się, że nowotwór jest w zaawansowanym stadium i konieczna jest mastektomia.

Na szczęście Claire i Emmie udało się pokonać nowotwory. Nie byłoby to łatwe, gdyby nie czworonożne przyjaciółki przy ich boku.

Źródło: The Mirror