Reklama

Dziś 11 września: poznajcie labradora, który uratował niewidomą osobę z ataku na World Trade Center

Roselle, pies ratownik z WTC. dog-happy
© YouTube @CBS17

Dziś upamiętniamy ofiary ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 roku. Przy tej okazji nie zapominamy o bohaterach, którzy mimo wszechobecnej paniki i lęku, pomagali innym przetrwać. Poznajcie historię Roselle, suczki, która uratowała życie swojego niewidomego opiekuna.

Redakcja

Opublikowano 11.09.2019, 12:25, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:56

18 lat po ataku na WTC

Po 11 września 2001 roku, kiedy terroryści porwali dwa samoloty i uderzyli w dwie wieże World Trade Center, świat już nie jest tym samym miejscem, co przedtem. Dziś upamiętniamy ofiary ataku terrorystycznego sprzed 18 lat oraz bohaterów, wśród których były również zwierzęta. Składamy tutaj hołd suczce Roselle, która bohatersko wyprowadziła swojego niewidomego opiekuna z płonącego budynku.

Bohaterska Roselle

Kiedy doszło do ataku terrorystycznego, Roselle i jej niewidomy właściciel Michael Hingson byli w pracy. To znaczy w środku jednej z wież World Trade Center. Kiedy samolot uderzył 14 pięter nad biurkiem Michaela, ten uważał, że to pewnie trzęsienie ziemi. Ale Roselle, która leżała obok biurka swojego opiekuna, nie była tego taka pewna.

Obserwując zachowania ludzi i wybuchającą panikę, oszacowała, że nie ma co zwlekać i trzeba jak najszybciej wyprowadzić Michaela.

Najtrudniejsza akcja ratunkowa

Wokół słychać krzyki, czuć świąd palących się ciał, a suczka jest skupiona na jednym celu – wyprowadzić swojego opiekuna z walącej się wieży. Pokonując własny strach, wśród chaosu i dymu, udaje się psince wyprowadzić Michaela z 78 piętra zaatakowanego budynku w zaledwie 45 minut. 45 minut tuż przed zawaleniem się wieży…

Pamiętamy

Dzisiaj Michael mówi o swojej suczce przewodniczce nie inaczej jak o bohaterce, która uratowała mu życie. Niestety Roselle doznała uszczerbku na zdrowiu podczas akcji ratunkowej. W 2011 roku zmarła z powodu problemów z oddychaniem, które zaczęły się po wdychaniu zanieczyszczeń podczas ataku.

Historia suczki-bohatera poruszyła tysiące osób. Dzielna Roselle otrzymała nawet psi odpowiednik najwyższego brytyjskiego odznaczenia wojennego, czyli Krzyż Wiktorii dla Psów.

Zasłużyła.