Reklama

Dziwny owczarek niemiecki. Zamiast miski wybiera plik banknotów

owczarek niemiecki dog-wow © Shutterstock

Węch to jeden z najsilniejszych zmysłów u psów. Nosa używają m.in. do tropienia czy wykrywania przemytu narkotyków. Ludzie jednak nie poprzestają i udowadniają światu, że dobre szkolenie czworonoga, może jego zdolności nadal rozszerzać. Dowodem jest na to historia Goro, jednego z pierwszych “cash-dog” - psów wykrywających gotówkę. 

Przez Weronika Szaciłowska

Opublikowano , aktualizacja dnia

Węch psa: jak silny jest zmysł węchu u psów?

Węch w parze ze słuchem jest dla psa najważniejszym odnośnikiem do rzeczywistości. To właśnie przez nos i uszy pies odbiera świat, dlatego te zmysły są tak pomocne - zwłaszcza jeśli prawidłowo wyszkoli się czworonoga.

W porównaniu z ludźmi psy mają 4 razy więcej receptorów odbierających zapachy, czyli łącznie około 200 mln. Ich nosy są bardzo wrażliwe, jednak duże znaczenie ma także rasa czworonoga: jamniki mają około 125 milionów, foksteriery 147, natomiast owczarki niemieckie aż 225. Dlatego też ta rasa najczęściej szkolona jest do takich zadań. 

Owczarek niemiecki Goro już od najmłodszych miesięcy był profesjonalnie szkolony do pracy jako pies wykrywający. Jednak w przeciwieństwie do większości nie do wykrywania narkotyków, a gotówki. Wykorzystuje się przy tej metodzie fakt, że pieniądze są wytwarzane z materiału o specyficznym zapachu. Warto jednak zaznaczyć, że nadal wykrycie banknotów jest o wiele trudniejsze niż narkotyków. Goro się jednak udało!

Owczarek niemiecki udaremnił przemyt kilkuset tysięcy złotych

Jak donosi dziennik “La Stampa”, Goro jest pionierem w walce z przemytem gotówki na sycylijskim lotnisku w Palermo. Jest to o wiele trudniejsze zadanie, ponieważ zapach gotówki jest o wiele mniej wyczuwalny, niż zapach kwasów zawartych w narkotykach. 

Owczarek rozpoczął tam służbę w maju po półrocznym szkoleniu - całkowicie innym - zaznaczył komendant posterunku Gwardii Finansowej na lotnisku kapitan Graziano Rubino - od tej, jaką przechodzą psy narkotykowe.

W ostatnich dniach czworonogów pomógł ująć dwóch chińskich przedsiębiorców, którzy byli zadłużeni u włoskiego fiskusa na wiele milionów euro. Dzięki jego niezwykłemu węchowi postawiono zarzuty przemytu gotówki 26 osobom, a także skonfiskowano prawie 200 tysięcy euro.

 

Basterebbe che trovasse per me i soldi del bollo auto che la regione Lazio, amministrata dal solerte Nicola Zingaretti, pretende da me, pur essendo disabile...

Posted by Mario Farneti on Saturday, September 14, 2019

Źródło: ilgiornale.it

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz