Reklama

Warszawa będzie przyjazna turystom z czworonogami? Pomysł warszawskich radnych

pies dog-serious
© Youri

Radni Koalicji Obywatelskiej wpadli na pomysł, który ułatwiłby życie wielu turystom oraz mieszkańcom stolicy. Chcieliby, żeby czworonogi swobodnie mogły zwiedzać Pałac Kultury i Nauki. Pojawiły się jednak głosy sprzeciwu. Czy zatem istnieje szansa, żeby wszystkie psy mogły wchodzić do instytucji kulturalnych? 

Przez Weronika Szaciłowska

Opublikowano 22.09.2019, 15:36, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:53

“Wszystkie pieski mile widziane” - oryginalny pomysł KO

Na oryginalny pomysł wpadli warszawscy radni Koalicji Obywatelskiej. Chcą, żeby bramy i drzwi Pałacu Kultury i Nauki stanęły otworem dla wszystkich psów. Zdaniem radnej Agnieszki Jaczewskiej-Golińskiej takie działanie ułatwiłoby życie mieszkańcom oraz turystom.

Jest to miejsce do którego wielu turystów kieruje swoje pierwsze kroki. Jeśli są z psiakami, nie mogą wejść do środka i go zwiedzić. Myślę, że wielu osobom ułatwiłoby to zwiedzenie Warszawy - mówi radna.

PKiN to dopiero początek, są dalsze plany

Radna podkreślają, że są także plany na rozszerzenie idei na inne instytucje kultury, np. muzea czy galerie. Pojawiają się także głosy warszawiaków, które popierają gorąco ten pomysł. 

Chciałabym odwiedzać jak najwięcej miejsc z moim psem. Bidulek i tak długo siedzi sam kiedy jestem w pracy. Kiedy wracam, też chciałabym gdzieś pójść i bardzo chętnie zabrałabym ze sobą zwierzaka - mówi jedna z mieszkanek stolicy.

Pojawiły się jednak twarde głosy sprzeciwu i o pomyśle wypowiedział się Wiceprezes Pałacu Kultury i Nauki, Sebastian Wierzbicki: - Przewija się tu dziennie od kilku do kilkunastu tysięcy ludzi. Żeby móc zapewnić im bezpieczeństwo, musimy mieć taką furtkę w postaci zgody, której udzielamy. Nie może być tak, że, zakładam hipotetycznie, ktoś wprowadzi nam do budynku setkę piesków.

Tabliczki póki co się nie pojawią

Obecnie sytuacja jest jednoznaczna i tabliczki zapraszające wszystkie psy w Pałacu się nie pojawią, w innych instytucjach zapewne też. 

Pomysł Koalicji Obywatelskiej na pewno wielu osobom przypadł do gustu. Jednak zrozumiałe są także argumenty przedstawicieli Pałacu. Można też się zastanowić, czy miejsce pełne tłumów - dzieci, turystów - jest odpowiednim miejscem dla czworonoga.

Autor: Wera Szaciłowska

Źródło: se.pl
 

hinclude.html.twig