Reklama

Uważaj: Twój pies może mieć alergię na bardzo zaskakujące rzeczy!

Uważaj: Twój pies może mieć alergię na bardzo zaskakujące rzeczy! dog-wow
© Pixabay

Alergie u psów stają się problemem na wielką skalę. Zwierzaki mogą cierpieć na alergie skórne czy pokarmowe. Niestety bardzo trudno jest określić, co może je uczulać, a lista alergenów jest bardzo długa. Często konieczne są testy lub żmudna metoda eliminacji. Problemem jest też to, że często zakładamy, że coś na pewno nie może być przyczyną, tymczasem na liście potencjalnych alergenów znajdują się również zupełnie zaskakujące składniki!

Przez Weronika Szaciłowska

Opublikowano 28.12.2019, 11:08, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:54

Alergia jest nieprawidłową, nadmierną reakcją układu odpornościowego na niektóre substancje. Występuje w dwóch formach:

  •  alergia kontaktowa i wziewna - wynika z obecności substancji alergennych w środowisku;
  •  alergia pokarmowa - reakcja na substancje obecne w pożywieniu.

Alergie u psów: przyczyny 

Weterynarze alarmują: coraz więcej zwierzaków trafia do nich z problemami alergicznymi. Zaczynając o świądu na skórze, wydrapanych ran czy powracających wymiotów, ale także często też apatia czy zwykłe osłabienie mogą być objawami alergii. Niestety u psa bardzo trudno określić alergen, a lista jest nieskończenie długa. Co stoi za wzrostem wykrywalności uczuleń u zwierząt? 

Przyczyną rozwoju alergii u psów mogą być zatrucie środowiska naturalnego, zbyt sterylne warunki lub uwarunkowania genetyczne.

Jakie są objawy alergii u psa?

Wszystko zależy od rodzaju alergii. Jeśli mowa o alergicznym pchlim zapaleniu skóry, to objawami będą świąd, drapanie i zaczerwieniona skóra czworonoga. Problem może dotyczyć także zadbanych psów, ponieważ wystarczy jedno ugryzenie insekta, żeby uruchomić reakcję alergiczną. 

W przypadku alergii pokarmowej mogą wystąpić m.in.:

  • katar
  • łzawienie
  • kichanie
  • kaszel
  • wysypka
  • biegunka
  • czasem gorączka.


Co najdziwniejszego uczula psy?


Psy mogą być uczulone na roztocza, pyłki traw, mięso kurczaka, ale najbardziej zaskakujące na liście alergenów jest mięso wołowe, które wbrew ogólnej opinii uczula częściej, niż mięso z kurczaka oraz... ludzie. 

Z takimi sytuacjami mierzył się dermatolog zwierzęcy prof. Jarosław Popiel z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w rozmowie z Regionalna TV. Podkreśla, że nie były to sytuacje jednorazowe i są potwierdzone wynikami badań.

Jak przeciwdziałać alergiom u psów?


Niestety zazwyczaj nie jesteśmy w stanie określić, co może stać się czynnikiem alergicznym. Wraz z rozwojem świata wzrasta także liczba chorób oraz zachorowań. Z alergią zazwyczaj do specjalisty trafiamy już podczas ostrych objawów, gdzie przede wszystkim należy łagodzić bolesne objawy. Należy także pamiętać, że zbagatelizowane objawy mogą prowadzić do śmierci.


Możemy zwracać uwagę na składy pożywienia oraz otoczenia, z jakim ma kontakt nasz zwierzak, ale jeśli zauważymy niepokojące objawy, należy udać się do weterynarza. Specjalista powinien wykonać teksty, które mogą pozwolić określić alergen i ulżyć pupilowi.
 

Źródło: https://www.tuwroclaw.com/video,czy-psy-moga-miec-alergie-tak-nawet-na-czlowieka-wideo,vid5-8-1726.html