Reklama

Kupa wstydu: mieszkanka Świdnicy, która nie sprząta po swoim psie, stanie przed sądem

Kobieta_z_owczarkiem_nagranie_z_monitoringu dog-angry
© Pixabay

Straż Miejska w Świdnicy ustanowiła precedens na skalę całego Dolnego Śląska. Za notoryczne uchylanie się od sprzątania po własnym psie, jego właścicielka będzie musiała stawić się na rozprawę. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 27.09.2019, 14:11, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:53

Mandaty to za mało 

Do takiego wniosku doszli strażnicy miejscy, którzy już kilkukrotnie karali tę samą kobietę za brak sprzątania po psie. Ze względu na to, iż same mandaty nie przynosiły pożądanego efektu, Straż Miejsca zdecydowała się wytoczyć cięższy kaliber. Być może sprawa w sądzie przekona kobietę, że sprzątanie po psie to jej obowiązek. 

Strażnicy, którzy dobrze znali niefrasobliwą świdniczankę odwiedzili ją w domu i poinformowali, że złożą wniosek o ukaranie jej sądowne. Kobieta miała 7 dni na złożenie wyjaśnień, ale nie skorzystała z tej możliwości. Teraz czeka ją sprawa sądowa. Być może znacznie bardziej surowa kara przekona kobietę do tego, by nosić ze sobą woreczki na psią kupę i sprzątać po owczarku. 

Straż Miejska może ukarać właściciela psa za niesprzątanie mandatem w wysokości do 500 zł. Sąd może nałożyć karę 10 razy większą – do 5 tys. złotych. Podstawą prawną kary, jest tu uchwała nr XXII/231/16 Rady Miejskiej w Świdnicy, która nakazuje właścicielom, niezwłoczne usuniecie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta. Straż Miejska dysponuje zaś nagraniami z monitoringu, które potwierdzają, że kobieta zaniechała swoich obowiązków wielokrotnie. 

 

"Już po chwili piesek pozostawia na bruku ślad swojej bytności, a jego właścicielka beztrosko odchodzi, nie spoglądając nawet na odchody swojego pupila".

Posted by TVN24 on Monday, September 23, 2019

Kupa Wstydu – akcja w internecie  

Świdnica próbuje walczyć z psimi kupami sądownie, a inne miasta internetowo. We Wrocławiu od 2015 roku trwa akcja „Kupa Wstydu”, która zachęca internautów do robienia zdjęć osobom niesprzątającym po swoich psach i umieszczania ich zdjęć w internecie. Wprawdzie na zdjęciach twarze wrocławian są zasłonięte, ale jak mówi Beata Jackowska, pomysłodawczyni projektu „Kupa Wstydu”:

Domyślamy się, że każdy się pozna. Po kurtce, po butach, po psie.

 

 

Zaczynamy akcję Kupa Wstydu! Uruchamiamy program społecznych patroli. Jeśli zobaczycie, że ktoś nie sprząta po swoim...

Posted by Wroclaw [Wroclove] on Thursday, April 2, 2015