Reklama

Chcecie decydować, na co przekazać pieniądze publiczne? Głosowanie w budżecie obywatelskim to okazja do poprawy losu zwierząt

Misiu i Pikuś z krakowskiego schroniska. dog-cat-happy © Facebook @KTOZschronisko

Budżet obywatelski pozwala nam decydować bezpośrednio, na co zostanie wydana część pieniędzy publicznych. Spośród kilkudziesięciu projektów zgłoszonych do budżetu w danej gminie mamy okazję zagłosować na te, które są najbliższe naszemu sercu. Nam oczywiście najbliżej do serduszek czworonożnych, dlatego gorąco zachęcamy do głosowania na projekty poprawiające los zwierząt.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano , aktualizacja dnia

W 2018 roku do ustawy o samorządach dodano regulację o budżecie obywatelskim. Oznacza to, że w każdej gminie na terenie Polski obywatele mają okazję zadecydować, na co zostanie wydana część pieniędzy publicznych. Projekt do budżetu obywatelskiego może złożyć każdy.

W końcowym etapie mieszkańcy danej miejscowości czy gminy mogą zagłosować na projekty, na których najbardziej im zależy. Z roku na rok w budżeciepojawia się coraz więcej pomysłów na poprawę jakości życia zwierząt. Dlatego koniecznie sprawdźcie, jak to wygląda w Waszym miejscu zamieszkania.

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych projektów.

Publiczna toaleta dla psów w Łodzi? (głosowanie do 6.10)

Mieszkańcy Łodzi mają okazję zagłosować m.in. na projekt bezpiecznego placu zabaw dla psów. Oprócz urządzeń zabawowych dla zwierząt, twórcy projektu przewidują stworzenie dużego wybiegu dla czworonogów i odgrodzonej piaskownicy jako psiej toalety.

Ciepła zima dla krakowskich kociaków (do 7.10)

W tym sezonie Kraków zdecydowanie króluje, jeśli chodzi o ilość projektów prozwierzęcych. Wśród zgłoszonych projektów jest pomysł na postawienie w parkach budek lęgowych, karmników i poidełek dla ptaków, a także domków zimowych dla jeży.

W Krakowie nie zabrakło też projektu mającego na celu pomoc bezdomnym kotom. Kontynuując działania z poprzednich sezonów budżetowych oraz z innych miast, krakowianie proponują postawienie 30 ocieplanych kocich domków.

Jeden z ciekawszych projektów dotyczących zwierząt został odrzucony. Pomysłodawcy zaproponowali postawienie w mieście 4 automatów do wrzucania plastikowych butelek w zamian za karmę dla głodnych zwierząt.

Psie zabawy czy żuloskwery we Wrocławiu (do 7.10)

Interesujący pomysł mają również wrocławianie. Projekt „Zakrzowskie gaje zamiast żuloskwerów” ma na celu stworzenie nowego wybiegu dla psów o naturalnym charakterze (np. z drewnianymi urządzeniami do zabawy) oraz łąki kwietnej i dzikiego placu zabaw.

Przedszkole dla odrzuconych zwierząt w Poznaniu (do 21.10)

Poznaniacy mogą zagłosować m.in. na projekt przedszkola dla odrzuconych noworodków zwierząt przy lokalnym zoo. Jak piszą twórcy projektu:

„Przedszkole dla zwierząt w ZOO" obejmie budynek z wybiegami i mini-ambulatorium weterynaryjnym oraz pokojem socjalnym, w którym maluchy będą mogły być bezpiecznie odkarmiane na smoczku oraz przechodzić specjalistyczne zabiegi weterynaryjne czy rekonwalescencję, rehabilitację.


Oczywiście nasza lista ma tylko charakter poglądowy. W budżecie obywatelskim projektów wspierających zwierzęta są setki. Zachęcamy Was byście zajrzeli na strony internetowe Waszych gmin i przejrzeli listę. Głosować można przez internet. Zajmuje to zaledwie kilka minut, a można znacząco poprawić jakość życia zwierząt w naszym otoczeniu.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz