Reklama

Koty sprawiają, że serce bije mocniej? Naukowcy mają na to dowody

Kotek z sercem. cat-happy © Shutterstock

Naukowcy przeprowadzili badania, według których przebywanie z kotami poprawia pracę serca. Poniżej przedstawiamy 8 dowodów na to, że obecność, mruczków korzystnie wpływaja na zdrowie, i z góry podkreślamy, że badacze tylko potwierdzili to, co my już dawno w głębi serca wiedzieliśmy.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano 09.10.2019, 13:05, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:44

Według badań przeprowadzonych przez American National Center for Biotechnology Information, życie z kotem obniża poziom lęku i stresu u ich opiekunów. Naukowcy twierdzą, że koty zmniejszają ryzyko problemów z sercem aż o 30 procent. Poniżej przedstawiamy 8 dowodów miłości mruczków, które poprawiają pracę naszego serca.

1. Stuka w czoło

Znasz uczucie, kiedy kot pochyla czoło jak koziołek i uderza nim o Twoją twarz lub inną część ciała? To znaczy, że jesteś dla niego najważniejszy na świecie. Ten czuły dotyk uwalnia endorfinę – hormon szczęścia, zarówno u Ciebie jak i mruczka.

2. Ociera policzki

Kiedy kot ociera swoje policzki o Twoje ciało, jego gruczoły produkują feromony - znak zapachowy, że "należysz do niego". W ten sposób mruczek daje Ci dowód uznania.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ana Santos (@ana.santos2323) on

3. Zgina czubek ogona

Ogon u kota działa jak istny barometr jego nastroju. Gdy zwierzak idzie w Twoją stronę z ogonem wyprostowanym wysoko i tylko z wykręconym czubkiem, daje Ci wyraz prawdziwej miłości.

4. Dyskretnie mruga

Kot rzadko spojrzy w twarz przypadkowej osobie. Robi to tylko z ludźmi, którym w pełni ufa, czyli z Tobą. Zaufanie jest tym większe, kiedy kot nie tylko patrzy prosto na Ciebie, ale również dyskretnie mruga. To tzw. koci pocałunek. Możesz go odwzajemnić delikatnie mrugając.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Natalie (@ladyxharu) on

5. Mrrr… uczy

Ten rytmiczny, stały dźwięk jest wytwarzany przez kota podczas wdechu i wydechu oraz jest związany z intensywnym poczuciem szczęścia. Kiedy mruczy tak głośno, że wibruje mu całe ciało, to tak jakby mówił: „Kocham Cię!”.

6. Leży w towarzystwie

Koty uwielbiają ciepłe i wygodne miejsca do drzemki, a mimo to i tak wolą spać u Twojego boku, kiedy siedzisz i wciąż załatwiasz jakieś sprawy. Powinieneś czuć się wyróżniony. Twój kot prawdopodobnie przeanalizował swoje opcje i zdecydował, że najlepsze miejsce jest tuż obok Ciebie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ag Mar (@misie_sni) on

7. Liże Twoją szyję i uszy

Okej, może nie jest to jedno z Twoich ulubionych kocich zachowań, ale wtedy właśnie zwierzak włącza Cię do swojego… ykhm… kręgu rodzinnego. Dla kotów wzajemna pielęgnacja (czyli mycie uszu itd.) jest wyrazem rodzinnego zaufania.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Cloud and Reno (@cloud_and_reno) on

8. Prowadzi rozmowy

Koty są w stanie emitować kilkanaście różnych dźwięków: od cichego syku po głośne miauczenie. Kiedy cicho piszczą lub trelują jak ptaszki, nie proszą o jedzenie, a wyrażają swoją miłość. Możesz odpowiedzieć im tym samym!

Czy to nie są wystarczające dowody miłości? Pamiętaj, że szczęśliwy kot jest w stanie przedłużyć Twoje życie. Mrugnięcie w Twoją stronę czy otarcie policzków może nie zastąpi kardiologicznej profilaktyki, ale na pewno sprawi, że Twoje serce zabije mocniej.

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz