W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła liczba Polek i Polaków, którzy zdecydowali się na zamieszkanie ze zwierzęciem. Bardzo często wspólne życie z czworonogiem sprawia, że między człowiekiem a zwierzakiem tworzy się szczególna więź. Biorąc pod uwagę statystyczną długość życia psa czy kota, większość z tych ludzi będzie musiała się zmierzyć ze śmiercią pupila.
„Badania przeprowadzone w takich krajach jak: Stany Zjednoczone, Irlandia i Hongkong, zarówno przez przedstawicieli nauk społecznych, jak i lekarzy weterynarii, dowodzą, że reakcje człowieka na utratę zwierzęcia towarzyszącego i kolejne etapy przeżywania żałoby po nim bywają analogiczne do tych, które występują w przypadku śmierci członka rodziny bądź innej bliskiej osoby”.
- pisze antropolożka Małgorzata Roeske, zajmująca się przeżywaniem śmierci zwierząt w polskiej kulturze.
I choć odejście czworonoga możemy przeżywać podobnie jak bliskiej osoby, to niekoniecznie już okazywanie smutku oraz praktyki związane z pochówkiem najukochańszego zwierzęcia będą społecznie akceptowane, tak jak są akceptowane w przypadku śmierci ludzi.
Niektórzy opiekunowie po traumatycznym przeżyciu szukają więc wsparcia na forach internetowych, gdzie inni użytkownicy dzielą się swoimi trudnymi przeżyciami.
- dodaje Roeske.
A czy Wy kiedyś znaleźliście się w takiej sytuacji?
W Wamiz uważamy, że odejście czworonoga nie powinno być tematem tabu, dlatego chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o Waszych uczuciach i doświadczeniach z nim związanych.
Przeprowadzamy badanie dotyczące śmierci ukochanego zwierzaka, bo jesteśmy ciekawi, jak Polki i Polacy podchodzą do tego tematu.
Jak przeżywają odejście czworonoga?
Czy dzielą się swoimi bolesnymi przeżyciami z innymi?
Czy musieli kiedyś zadecydować o uśpieniu ukochanego zwierzaka?
Jak go pochowali?
I czy wierzą, że zwierzęta mają życie po śmierci?
Wyniki ankiety opublikujemy na Wamiz.pl pod koniec października. Ankieta jest w pełni anonimowa. Jej wypełnienie nie zajmie Wam więcej niż 5 min
Źródło: M. Roeske, Kiedy umiera kot, [w:] Kot w literaturze, kulturze, języku i mediach, red. E. Borkowska, A. Borkowski, M. Długołęcka-Pietrzak, S. Sobieraj, Siedlce 2018.