Reklama

Jak godnie pożegnać czworonożnego przyjaciela?

Kobieta i pies na plaży. dog-cat-sad © Pexels

Naukowcy diagnozują, że śmierć ukochanego zwierzęcia to w polskiej kulturze wciąż temat tabu. Żałoba po odejściu czworonoga jest społecznie nieakceptowalna. Opiekunowie zmarłych zwierząt przeżywają więc swój smutek w samotności, nigdzie nie mogąc znaleźć wsparcia.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano , aktualizacja dnia

W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła liczba Polek i Polaków, którzy zdecydowali się na zamieszkanie ze zwierzęciem. Bardzo często wspólne życie z czworonogiem sprawia, że między człowiekiem a zwierzakiem tworzy się szczególna więź. Biorąc pod uwagę statystyczną długość życia psa czy kota, większość z tych ludzi będzie musiała się zmierzyć ze śmiercią pupila.

„Badania przeprowadzone w takich krajach jak: Stany Zjednoczone, Irlandia i Hongkong, zarówno przez przedstawicieli nauk społecznych, jak i lekarzy weterynarii, dowodzą, że  reakcje człowieka na utratę zwierzęcia towarzyszącego i kolejne etapy przeżywania żałoby po nim bywają analogiczne do tych, które występują w przypadku śmierci członka rodziny bądź innej bliskiej osoby”.

- pisze antropolożka Małgorzata Roeske, zajmująca się przeżywaniem śmierci zwierząt w polskiej kulturze.

I choć odejście czworonoga możemy przeżywać podobnie jak bliskiej osoby, to niekoniecznie już okazywanie smutku oraz praktyki związane z pochówkiem najukochańszego zwierzęcia będą społecznie akceptowane, tak jak są akceptowane w przypadku śmierci ludzi.

Niektórzy opiekunowie po traumatycznym przeżyciu szukają więc wsparcia na forach internetowych, gdzie inni użytkownicy dzielą się swoimi trudnymi przeżyciami.

„Wirtualna społeczność stanowi w takim momencie grupę wsparcia, pomagając pogrążonemu w cierpieniu opiekunowi zrozumieć, że jego reakcje są czymś naturalnym i społeczne akceptowanym. Działania wspólnoty obiektywizują jednostkowe doświadczenie, dzięki czemu nieuprawniona w świecie zewnętrznym żałoba otrzymuje społeczną legitymację”.

- dodaje Roeske.

A czy Wy kiedyś znaleźliście się w takiej sytuacji?

W Wamiz uważamy, że odejście czworonoga nie powinno być tematem tabu, dlatego chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o Waszych uczuciach i doświadczeniach z nim związanych.

Przeprowadzamy badanie dotyczące śmierci ukochanego zwierzaka, bo jesteśmy ciekawi, jak Polki i Polacy podchodzą do tego tematu.

Jak przeżywają odejście czworonoga?

Czy dzielą się swoimi bolesnymi przeżyciami z innymi?

Czy musieli kiedyś zadecydować o uśpieniu ukochanego zwierzaka?

Jak go pochowali?

I czy wierzą, że zwierzęta mają życie po śmierci?

Wyniki ankiety opublikujemy na Wamiz.pl pod koniec października. Ankieta jest w pełni anonimowa. Jej wypełnienie nie zajmie Wam więcej niż 5 min

Źródło: M. Roeske, Kiedy umiera kot, [w:] Kot w literaturze, kulturze, języku i mediach, red. E. Borkowska, A. Borkowski, M. Długołęcka-Pietrzak, S. Sobieraj, Siedlce 2018.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz