Reklama

Podróżowanie z pupilem po Brexicie. Jakich zmian trzeba się spodziewać?

Podróż z pupilem dog-cat-serious
© Shutterstock

Brexit już 31 października, a politycy wciąż debatują nad jego ostateczną formą. Kiedy w Parlamencie Europejskim toczą się zaciekłe dyskusje, właściciele czworonogów zastanawiają się, jak te zmiany wpłyną na podróżowanie z pupilem.

Redakcja

Opublikowano 21.10.2019, 11:37, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:55

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej  przepisy dotyczące przewozu będą zapewne bardziej restrykcyjne niż dotychczas wobec osób, które podróżują w towarzystwie zwierząt z Wysp Brytyjskich do innych krajów członkowskich. Wciąż jednak ostateczne decyzje nie zostały podjęte, dlatego warto wziąć pod uwagę trzy możliwe scenariusze.

Wersja optymistyczna

Gdy Unia Europejska uzna Wielką Brytanię za kraj z grupy 1, właściciele czworonogów nie odczują wielkich zmian. Tak jak dotychczas, będą oni podróżować z ważnym zwierzęcym paszportem i dowodem szczepień przeciwko wściekliźnie.

Małe komplikacje 

W sytuacji, gdy Wielka Brytania stanie się krajem z grupy 2, sprawy zaczynają się lekko komplikować. Co prawda, właściciele zwierząt wciąż będą mogli podróżować z dotychczasowym, zwierzęcym paszportem, ale dodatkowo muszą oni także uzyskać specjalny Certyfikat Zdrowotny na podróż.

Dokument ten będzie można otrzymać u weterynarza, w terminie przynajmniej 21 dni od ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie i w ciągu 10 dni od wyjazdu za granicę. Certyfikat będzie ważny przez 4 miesiące na terenie całej Unii Europejskiej.

Prawdziwa rewolucja 

Zakładając, że Wielka Brytania wyjdzie z UE bez umowy, wówczas zostanie wpisana na listę krajów z grupy 3. Oznacza to, że Wyspy Brytyjskie staną się państwem, w którym przewóz zwierząt domowych jest ściśle regulowany. Dotychczasowe paszporty zwierzęce utracą swoją ważność, a osoby podróżujące z czworonogami będą musiały spełnić liczne wymogi.

W sytuacji tzw. twardego Brexitu należy: 

  • wszczepić swojemu pupilowi chipa,
  • zaszczepić go przeciwko wściekliźnie,
  • pobrać krew, przynajmniej 30 dni po szczepieniu przeciwko wściekliźnie, w celu sprawdzenia, czy wytwarzane są przeciwciała,
  • poczekać z wyjazdem ze zwierzęciem przynajmniej 3 miesiące od wykonania testu przeciwko wściekliźnie,
  • w przeciągu nie więcej niż 10 dni od planowanego wyjazdu pójść z pupilem do certyfikowanego weterynarza, aby uzyskać dla niego Certyfikat Zdrowotny. 

Decyzje na temat Brexitu zostaną podjęte w przeciągu najbliższych dnia, a może nawet godzin, dlatego to najwyższy czas, aby zacząć załatwiać formalności, jeśli planujesz podróż. W przypadku dodatkowych pytań warto skontaktować się z Głównym Inspektoratem Weterynarii