Reklama

Kalifornia wdroży kolejny pionierski przepis na rzecz poprawy losu zwierząt!

lis dog-cat-happy
© Photo by Tavis Beck on Unsplash

Kalifornia poczyniła właśnie kolejny ważny krok ku poprawie losu zwierząt. Gubernator stanu podpisał akt prawny, który zakaże wytwarzania, sprzedaży oraz przekazywania w ramach darowizny wszelkich produktów futrzarskich.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano 23.10.2019, 16:21, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:55

„Nie” dla futer i okrucieństwa wobec zwierząt

Kalifornia wraz z Nowym Jorkiem należą do amerykańskich pionierów jeśli chodzi o wdrażanie aktów poprawiających los zwierząt i uwzględniających zgłaszane od dawna postulaty obrońców praw zwierząt. Przypomnijmy, że Kalifornia jest kolejnym po Nowym Jorku stanem rozważającym całkowity zakaz usuwania kotom pazurów. Jest również jednym z zaledwie dwóch stanów (obok Florydy), w którym obowiązuje zakaz polowania na pumy. Październik 2019 r. przejdzie natomiast do historii Kalifornii jako miesiąc, w którym zdecydowano o końcu miejscowego przemysłu futrzarskiego.

Gubernator stanu, Gavin Newsom, podpisał nowo uchwalony akt prawny 11 października. To ukoronowanie wielu lat wysiłków działaczy na rzecz praw zwierząt. Prawo wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. Do tego czasu firmy, które opierały swe funkcjonowanie na produktach futrzarskich czy nawet zawierających elementy futrzane, muszą zrezygnować z tej działalności.

Nowe prawo od podszewki

Co dokładnie wnosi nowe prawo? Przede wszystkim uniemożliwia na terenie stanu Kalifornia hodowlę zwierząt na futra – fermy futrzarskie staną się tym samym nielegalne. Nie wolno będzie sprzedawać wyrobów futrzanych i zawierających futrzane elementy, ani też przekazywać ich jako darowizny. Jedynym wyjątkiem przewidzianym przez ustawodawcę stanowego są futrzane wyroby używane do celów religijnych czy kultywowania tradycji przez rdzenne plemiona indiańskie. Prawo nie odnosi się także do starych, już posiadanych futer. Nie będzie natomiast można wchodzić w posiadanie nowych wyrobów.

Pakiet dla zwierząt

Warto dodać, że ustawa antyfutrzarska to nie jedyny projekt prozwierzęcy podpisany niedawno przez Gavina Newsoma. Wśród innych aktów prawnych, które wejdą w życie w Kalifornii, wyróżnić można zakaz występów zwierząt w cyrkach, zakaz polowania na rysie rude oraz prawo chroniące starsze konie przed wywozem do rzeźni. Działania gubernatora są szeroko chwalone przez organizacje prozwierzęce.

Źródło: CNN.com