Reklama

pawilon dla kotów
zobacz informacje o obrazie
© Materiały prasowe

Pod Warszawą powstaje taki pawilon: nie zgadniecie dla kogo!

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Chcesz udostępnić to ogłoszenie

Właśnie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na budowę tego pawilonu, który powstanie w warszawskiej dzielnicy Wawer.

W warszawskim schronisku na Paluchu kociarnia pęka w szwach. Punkt adopcyjny „Ochota na kota” jest niezwykle pomocny, ale nie jest w stanie zapewnić kotom przebywającym w schronisku odpowiedniej przestrzeni.

Koty muszą ją też dzielić z bezdomnymi psami, których również – niestety – jest bardzo dużo. Planowany budynek w Wawrze będzie filią schroniska na Paluchu – ale przeznaczoną wyłącznie dla kotów. Jego powierzchnia będzie cztery razy większa niż obecna kociarnia schroniska na Paluchu. Autorem projektu jest krakowski architekt Piotr Głowacki.

Leśna willa dla mruczków

Nowy pawilon powstanie w dzielnicy Wawer, na granicy działek leśnych. Zwycięski projekt przewiduje budynek dwupiętrowy z podcieniem, dużymi oknami i zielonym dachem z wolierą. Zarówno bryła, jak i jej kolorystyka harmonizują z leśnym otoczeniem.

Nowe schronisko będzie czterokrotnie większe niż kocia przestrzeń schroniska na Paluchu. Znajdzie się tu miejsce dla 300 dorosłych kotów. Koty nie będą słyszały szczekających psów ani czuły obcych zapachów. Nowy budynek ma zapewnić kotom więcej spokoju niż dotychczasowe schronisko. Przypomnijmy, że w warunkach schroniskowych wiele kotów doznaje silnego stresu, za czym idzie spadek odporności i podatność na choroby.

Wybiegi, szpital, laboratorium

Budynek będzie podzielony na sektory. Część dla kotów zdrowych ma uwzględniać potrzeby gatunkowe zwierząt. Pomieszczenia będą miały połączenie z wybiegami zewnętrznymi. Osobne sale przeznaczone będą dla nowych zwierząt, które muszą przejść kwarantannę, kolejne będą pełniły funkcję kociego szpitala wraz z salami operacyjnymi. W budynku znajdzie się także laboratorium, dzięki któremu nie trzeba będzie długo czekać na wyniki podstawowych badań.

Miasto podpisze umowę z projektantem do końca 2022 r. W 2023 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie pawilonu. Inwestycja ma być gotowa w 2025 r. – wtedy planowane jest wprowadzenie tu pierwszych kotów.

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz