Reklama

Nauka udowodniła: koty naprawdę próbują z nami rozmawiać

kot, który próbuje rozmawiać cat-wow

Starają się z nami dogadać tylko wtedy, gdy są głodne? Najwyraźniej nie. Według naukowców kot próbuje się z nami skomunikować,  choć go nie rozumiemy…

Przez Izabela Markowska

Opublikowano , aktualizacja dnia

Na pewno jest głodny

Badania naukowców wykazały, że większość z nas źle interpretuje zachowania kotów. Na przydkład kiedy ocierają sie o nas, mamy większą skłonność do karmienia ich, niż do okazywania im czułości, której szukają. Opinię tę potwierdziła niedawno Sharon Crowell-Davis, profesor z uniwersytetu w Georgii zajmująca się zachowaniem zwierząt. Twierdzi ona, że problemy z interpretacją mogą wynikać z tego, że obecnie istnieje znacznie więcej badań na temat psów niż na temat kotów.

Innym zachowaniem naszych kociaków, które często źle rozumiemy, jest mruczenie. Nie musi być ono oznaką przyjemności. Mruczeniem koty sygnalizują także, że coś jest nie tak, że źle się czują lub są ranne.

- Koty mruczą, żeby powiedzieć, "proszę zwróć na mnie uwagę" – mówi John Bradshaw, antropozoolog  z uniwersytetu w Bristolu i autor wielu książek na temat komunikacji z kotami, dla portalu scientificamerican.com.  - Jednak chore koty będą również mruczeć wołając w ten sposób o pomoc. Mruczenie nie zawsze oznacza „jestem szczęśliwy”. Niektórzy badacze twierdzą również, że wibracje związane z mruczeniem mogą pomóc wyleczyć uszkodzenia kości u zranionego kota.

Kot, zwierzę z natury ciche

W naturze dzikie koty nie miauczą. I choć matka mruczy, by uspokoić młode, które w dorosłym wieku również zaczynają mruczeć, niewiele z nich wydaje głośne dźwięki. 

Każde miauczenie jest arbitralne, to raczej wyuczone szukanie uwagi za pomocą dźwięku niż uniwersalny język zapewniający porozumienie kota i człowieka – mówi specjalista, dla którego koty to bardzo ciche zwierzęta.

Koty mogą miauczeć z wielu różnych powodów : kiedy są głodne, chore lub kiedy po prostu chcą zwrócić Twoją uwagę, bo się nudzą.

Jeśli Twoje koty nie tylko miauczą, ale przynoszą Ci prezenty, ocierają się o Ciebie, liżą czule, pamiętaj, że niekoniecznie domagają się jedzenia, ale być może chcą na swój sposób powiedzieć Ci, że jesteś dla nich ważny. 

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz