Reklama

Kot taki jak Harry zdarza się raz na 400.000. Ale i tak trafił do schroniska

kotek cat-wow
© Facebook - Lothian Cat Rescue

Kociaki takie jak Harry niezwykle  rzadko przychodzą na świat. Mimo to, Harry trafił do schroniska Lothian Cat Rescue (LCR) w Bonnyrigg w Szkocji.

Przez Marysia Sinkiewicz

Opublikowano 07.01.2021, 17:09, aktualizacja dnia 24.03.2021, 18:15

Harry ma szylkretowe umaszczenie, choć kolor ten niemal zawsze mają tylko samice. 

Jedna szansa na 400 000

„99,9% kotów z szylkretowym umaszczeniem to kotki, dlatego Harry to prawdziwa rzadkość, to pierwszy samiec w tym kolorze, którego mamy w naszym schronisku przez 35 lat istnienia” – napisano na Facebooku schroniska. 
 
Margaret Riddell, weterynarz, która badała kotka, wykonuje swój zawód od ponad 30 lat i zapewnia, że nigdy nie widziała takiego kota. Harry miał jedną szansę na 400 000, by stać się jednym z nielicznych szylkretowych samców w Szkocji. Kot z pewnością został sprzedany przez osoby, które nie zdawały sobie sprawy z tego, jak bardzo jest rzadki. 

Obawiając się, że ktoś adoptuje zwierzaka, by wykorzystać go do celów reprodukcyjnych, choć przeważnie wszystkie szylkretowe koty są bezpłodne, stowarzyszenie zobowiązało się wykastrować go, gdy trochę podrośnie. Harry i jego brat Dennis, uroczy, czarno-biały kotek, zostali oddani, bo okazało się, że ich właściciele mają silną alergię. 

Kwestia chromosomów

Podobnie jak mężczyźni, koty płci męskiej mają w DNA tylko jeden chromosom X, natomiast samice mają dwa takie chromosomy. Kolor kota zależy od chromosomu X, zatem normalnie nie jest możliwe, by samiec miał takie umaszczenie.

Jednak dzięki rzadkiej mutacji genetycznej zdarza się, że niektóre koty przychodzą na świat z dwoma chromosomami X i jednym chromosomem Y (XXY). Z powodu tego zaburzenia są one bezpłodne. 

 

Some of you will have seen the Edinburgh Evening News. We have a bit of a celebrity cat with us right now. What makes...

Posted by Lothian Cat Rescue on Wednesday, November 19, 2014