Reklama

Rosyjska hakerka przejęła kontrolę nad inteligentymi miskami dla psów i kotów na całym świecie

Smutny pies leżący na trawniku dog-cat-wow © Pixabay

Ekspertka od bezpieczeństwa informacyjnego w Rosji zhakowała karmniki dla zwierząt. Jeśli tylko zechce, może głodzić setki, a może i tysiące czworonogów. Jaką decyzję podjęła?

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Nowe technologie dają ogrom możliwości, jakie jeszcze kilka lat wcześniej się ludziom nie śniły. Mogą przynosić profity, rozwiązywać globalne problemy, ale nieodpowiednio używane – także szkodzić. I to na gigantyczną skalę, czego dowodzą ostatnie działania rosyjskiej ekspertki do spraw bezpieczeństwa informacyjnego.

Anna Proswietowa pracuje dla rządu Federacji Rosyjskiej jako znawczyni w dziedzinie bezpieczeństwa informacyjnego i na swoim kanale Telegram szerzy wiedzę w tym zakresie. Ostatnio zwierzyła się, że udało jej się zhakować wszystkie inteligentne karmniki dla zwierząt na świecie. Jakie mogą być tego konsekwencje?

(Nie)inteligenta technologia

Chiński potentat w dziedzinie nowych technologii Xiaomi wyprodukował automatyczne podajniki karmy dla zwierząt pod nazwą Furrytail Pet Smart Feeder. Udało się to dzięki zebraniu funduszy za pomocą platformy crowdfundingowej. Urządzenia są sprzedawane poprzez, ostatnio popularny również w Polsce, AliExpress.

 

 

Xiaomi Mijia FuryTail Pet Smart Feeder. Idéal pour nos petites boules de poils! ?? #Xiaomi #Mijia #MiHome

Posted by Xiaomi Passion Le blog d'actualité on Wednesday, May 15, 2019

 

Ta na pierwszy rzut oka wspaniała technologia ma jednak ogromne minusy. Jak udowodniła Proswietowa, doświadczony haker może ją z powodzeniem zhakować.

- Teraz widzę logowania wszystkich podajników na ekranie. Widzę informacje o sieciach Wi-Fi mieszkańców Chin, którzy kupili te urządzenia. Mogę karmić wszystkie koty i psy lub odwrotnie, pozostawiać je bez jedzenia. Widzę, kto ma ile jedzenia – poinformowała hakerka na swoim kanale.

Jaka decyzja?

Kobiecie udało się zhakować wszystkie istniejące podajniki (a jest ich 11 tysięcy!), dzięki analizie interfejsu API do interakcji z urządzeniami. Dzięki temu Proswietowa może niszczyć podajniki w karmnikach i tym samym zagłodzić setki, jak nie tysiące zwierząt. Na szczęście nie zrobiła tego i zgłosiła sprawę producentowi.

Mamy nadzieję, że przyszła generacja podajników będzie bardziej odporna na ataki hakerów.

Źródło: Sputnik News

 

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz