Reklama

Rico: psi anyterrorysta sieje postrach wśród przestępców!

Pies Rico dog-wow
© Komenda Stołeczna Policji

Owczarek holenderski Rico to prawdziwy chojrak! Już od siedmiu lat udział w najtrudniejszych akcjach warszawskiej policji. Czworonóg sieje postrach wśród przestępców. 

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano 31.10.2019, 20:23, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:53

Rico to najbardziej doświadczony pies w kraju. To on jako pierwszy zatrzymuje najgroźniejszych przestępców, często narażając się przy tym na duże ryzyko. "Funkcjonariusze traktują go, jak członka rodziny" - zapewniają policjanci.

Zawsze gotowy do działania

"Gdy policjanci szykują się do udziału w realizacji, Rico czeka już w gotowości u boku swojego przewodnika, opiekuna. Wyróżnia go nietypowe umundurowanie: ochronne słuchawki, gogle, kamizelkę i specjalne buty"-  relacjonuje podinsp. Anna Kędzierzawska z Komendy Stołecznej Policji.

"Jeżeli w trakcie akcji podejrzany zaczyna uciekać, przewodnik na umówione hasło puszcza psa i ruszają do przodu, już po chwili uciekinier zostaje obezwładniony. Pies działa tak szybko, że sami przestępcy niewiele z tego pamiętają" - dodaje.

Pies jest bardzo posłuszny i zawsze można na niego liczyć. “On zawsze chce wyjść przed nas, tak jakby chciał nas bronić. Dla nas jest wyjątkowy, niejednokrotnie dzięki niemu łatwiej nam było podejmować decyzję, bo wiedzieliśmy, że idzie z nami i jeśli dojdzie do kontaktu z przeciwnikiem, będziemy mogli na niego liczyć” - zapewnia przewodnik Rico.

Prawdziwy smakosz

Czworonóg brał udział w tylu akcjach, że policjantom ciężko jest podać dokładną liczbę. Najprawdopodobniej będzie ich ponad 400! Pies jest nieocenioną pomocą w zatrzymaniu sprawców zabójstw, złodziei samochodowych, handlarzy narkotyków, czy członków zorganizowanych grup przestępczych.

Współpracujący z owczarkiem funkcjonariusze podkreślają, że pies jest dla nich nie tylko współpracownikiem, ale wiernym przyjacielem i członkiem rodziny

Rico mieszka ze swoim przewodnikiem, który opiekuje się nim praktycznie 24 godziny na dobę od początku jego służby w policji. “Przez pierwsze dwa lata co najmniej 2 godziny dziennie poświęcaliśmy na szkolenie. Rico musiał nauczyć się działać w specyficznych warunkach, a i my policjanci musieliśmy nauczyć się współdziałać z nim” - wyjaśnia opiekun czworonoga.

Policjanci ujawnili też, że po udanych akcjach ośmioletni Rico zajada się skrzydełkami z kurczaka i bułkami z pasztetem.

 

Od 7 lat bierze udział w najtrudniejszych realizacjach warszawskiej Policji. Często jako pierwszy wkracza do akcji i...

Posted by Komenda Stołeczna Policji on Tuesday, October 29, 2019

 

hinclude.html.twig