Reklama

Krzywda zwierząt porusza was bardziej, niż cierpienie człowieka? Naukowcy donoszą, że to może być reguła

Mężczyzna niosący na plecach psa dog-cat-wow © Unsplash @obi_wayne

Naukowcy z Bostonu zabawili się w tworzenie fake newsów i poprosili o ich skomentowanie ponad dwustu studentów. Efekt? Ludzie nie zawsze mają taki sam poziom empatii. Wszystko zależy od tego, kto jest ofiarą!

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Nietypowe badanie

Badanie zostało przeprowadzone przez trzech naukowców z bostońskiego Northeastern University – Jacka Levina, Arnolda Arluka i Leslie Irvine. Badacze poprosili 240 studentów o przeczytanie spreparowanego przez nich fake newsa, według którego policja prowadziła śledztwo w sprawie brutalnego pobicia, ale nikogo nie aresztowała. Fikcyjny news miał cztery wersje, które różniły się tylko charakterystyką ofiary: było niemowlę, szczenię, dorosły człowiek i dorosły pies.

Badanie miało na celu określenie poziomu, w jakim ludzie są emocjonalnie zaangażowani w doniesienia o cierpieniu ludzi a zwierząt. Pomysł zrodził się z powszechnego poglądu, że wydarzenia, w których ofiarami stały się zwierzęta wywołują w mediach większe poruszenie niż w przypadku ofiar-ludzi.

Kogo nam bardziej żal?

Co się okazało? Głównym czynnikiem był wiek ofiary. Badani byli najmniej empatyczni w stosunku do cierpienia dorosłej osoby, podczas gdy największe poruszenie wywoływała krzywda niemowlęcia. Psy, zarówno młode, jak i dorosłe znajdowały się pomiędzy, bliżej niemowląt. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, skąd wynikają różnice w poziomie odczuwanej empatii. Najprawdopodobniej mają swoje źródło w uwarunkowaniach kulturowych.

Przedział wiekowy próby badawczej był stosunkowo wąski, a mianowicie między 18. a 23. rokiem życia. Jednak profesor Arluke wyjaśnił, że istnieje już szereg badań, które pozwalają spekulować, że sprawa miałaby się podobnie w przypadku osób powyżej 23. roku życia.

Mamy więc już oficjalne dowody, że jesteśmy bardziej empatyczni w stosunku do zwierząt niż do innych (dorosłych) ludzi. Zgadzacie się?

Źródło: boredpanda.com

Sondaż Wamiz

Chcielibyśmy poznać Waszą opinię i zwyczaje dotyczące sposobu spędzania Świąt Bożego Narodzenia z Waszymi pupilami. Czy Wasze psy i koty mogą liczyć na specjalne traktowanie w tym wyjątkowym czasie? Czy zdarza Wam się kupić im prezent? Ankieta jest w pełni anonimowa. Jej wypełnienie nie zajmie Ci więcej niż 5 minut.

 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz