Reklama

Przełomowy projekt Kongresu! Już niedługo oprawcami zwierząt zajmie się FBI

Pies w klatce dog-cat-serious
© Unsplash

Pod koniec października amerykańska Izba Reprezentantów była zgodna jak nigdy. Kongresmeni jednogłośnie przegłosowali ustawę, która kategoryzuje znęcanie nad zwierzętami jako przestępstwo federalne. Jednak co to oznacza to w praktyce? 
 

Redakcja

Opublikowano 08.11.2019, 19:24, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:55

Jak dotąd, każdy stan miał własne przepisy dotyczące kar za znęcanie się nad zwierzętami. Teraz, jeśli ustawa PACT (Preventing Animal Cruelty and Torture) przejdzie pomyślnie przez Senat i zostanie podpisana przez prezydenta, znęcanie się nad zwierzętami stanie się przestępstwem ściganym przez władze federalne, w tym FBI.

Kolejne kroki

Procedowana przez Kongres ustawa PACT jest rozszerzeniem podpisanej w 2010 r. przez Baracka Obamę ustawy Animal Crush Video Prohibiton, która zakazywała rozprzestrzeniania tzw. crush videos, czyli nagrań przedstawiających okrucieństwo wobec zwierząt.
 
Co ciekawe, projekt ustawy PACT został złożony do Kongresu przez dwóch polityków, którzy na co dzień są politycznymi rywalami. To właśnie za sprawą kongresmenów, demokraty Teda Deutcha i republikanina Verna Buchanana, zwierzęta w całych Stanach Zjednoczonych mają szansę na kompleksową ochronę ich praw.

Przełomowy projekt

“Ten projekt wysyła wyraźny komunikat, że nasze społeczeństwo nie akceptuje okrucieństwa wobec zwierząt” - oświadczył Deutch. “Otrzymaliśmy wsparcie od wielu Amerykanów z całego kraju i wszystkich opcji politycznych. Obrońcy praw zwierząt występowali w imieniu żywych istot, które nie mają głosu” - dodał.
 
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nowe prawo to bardzo ważny krok w kwestii obrony praw zwierząt w Stanach Zjednoczonych. Postęp w sprawie był jednak możliwy między innymi dzięki aktywistce i studentce Sydney Helfand, która utworzyła internetową petycję, wnoszącą o zaakceptowanie ustawy przez Kongres. Pod petycją podpisało się ponad 729 tysięcy osób.
 
Kongresmen Buchanan stwierdził, że "to przełomowy projekt". Jego zdaniem wprowadzenie ustawy jest na bardzo dobrej drodze. Polityk zauważył, że Senat poparł projekt ustawy w dwóch poprzednich sesjach Kongresu. 
 
Policjanci, naukowcy i psychologowie podkreślają, że akty okrucieństwa wobec zwierząt mają przełożenie na to, że ci sami oprawcy w większości przypadków wykazują skłonności do przemocy wobec ludzi.

Trzymamy kciuki!