Reklama

Czy na świecie jest więcej psów czy dzikich zwierząt? Dane was mocno zaskoczą!

stado zebr dog-cat-sad © Danielle Barnes /Unsplash.com

Najnowsze badania naukowców z Weizmann Institute of Science nie pozostawiają wątpliwości. Z królestwa dzikich zwierząt pozostała zaledwie garstka niedobitków. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano

Wizyta w ZOO daje nam obraz świata, na którym żyją tysiące różnych gatunków zwierząt. Natura i jej różnorodność jest fascynująca.

W rzeczywistości jednak działanie człowieka doprowadziło do tego, że świat ssaków składa się przede wszystkim z ludzi, bydła, psów i  szczurów.  Dzikie zwierzęta to jedynie mała część. 

Kogo jest więcej? Słoni, lwów i małp czy szczurów? 

Aby sprawdzić to, kto rządzi światem, naukowcy policzyli biomasę wszystkich gatunków, które na nim mieszkają. Wyniki są zaskakujące i nieco przerażające. 

Waga wszystkich dzikich ssaków lądowych na ziemi (czyli np. wszystkich słoni, małp, tygrysów, kozic itd.) to 22 miliony ton. Morskie ssaki (np. orki, delfiny, lwy morskie, foki) to 40 mln ton. Wydaje się sporo, ale liczba ta blednie, kiedy uświadomimy sobie, że biomasa ludzi to … 390 mln ton!

Jest nas prawie dwudziestokrotnie więcej niż wszystkich dzikich ssaków lądowych wszystkich gatunków! 

To nie wszystko. Wraz z rozwojem człowieka i jego siedzib, zaczęło przybywać zwierząt hodowlanych (np. krowy, świnie), zwierząt domowych (psy, koty) i …. szczurów, które zasiedlają nasze miasta. Te ssaki to łącznie 630 mln ton! 

Jak widać zatem, dziko żyjące zwierzęta, ze swoimi marnymi 22 mln ton biomasy to prawie nic. A liczba ta będzie się nadal zmniejszać. Kiedy dotrzemy do momentu, ze zwierzęta będziemy widywać jedynie w ZOO?

Naukowcy dają nam niewiele czasu. Jeśli utrzymamy obecne tempo, które sprawia, że co 20 minut tracimy jeden gatunek zwierzęcia lub rośliny, do 2100 roku „pozbędziemy” się połowy wszystkich gatunków.  

Ile ważą wszystkie psy świata? 

Rozwój człowieka to nie tylko większa ilość bydła, ale również rozwój populacji psów i kotów.

Okazuje się, że psy na świecie ważą tyle, ile wszystkie dzikie ssaki lądowe! 

Łączna waga psów domowych  jest równa masie wszystkich dzikich zwierząt na ziemi – a co z kotami? Naukowcy policzyli, że biomasa kotów jest dwukrotnie wyższa niż słoni i czterokrotnie wyższa niż łosi. Biorąc pod uwagę to, że „w słoniu zmieści się wiele kotów” widzimy, jak bardzo koty domowe zdominowały świat zwierząt. 

I co z tego, że mamy tak dużo psów, kotów i szczurów? 

Problemem redukcji świata dzikich zwierząt jest zachwianie łańcucha pokarmowego, zmniejszenie stabilności przyrody i dalsze negatywne konsekwencje dla naszej planety. I choć to, że niektóre gatunki znikają z naszych map, jest naturalnym efektem ewolucji, to zmniejszenie biomasy dzikich zwierząt do zaledwie 22 milionów ton jest mocno niepokojące. 

Źródło: science.org/content/article/who-rules-earth-wild-mammals-far-outweighed-humans-and-domestic-animals

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz