Reklama

Ten pies nauczył się "mówić" i efekt jest niewiarygodny!

Suczka Stella i tablica interaktywna dog-wow
© Instagram - Hunger4Words

Christina Hunger, terapeutka językowa z San Diego, postanowiła zastosować swoją metodę nauczania języka na psach. Rezultaty są niewiarygodne!
 

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano 19.11.2019, 08:37, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:55

Niezwykła tablica

Kobieta stworzyła interaktywną tablicę z “psim” językiem. Narzędzie składa się z 22 przycisków, a do każdego z nich przypisane jest nieskomplikowane słowo. Suczka Stella, teraz 18-miesięczna, już od małego, była szkolona w zakresie komunikowania podstawowych potrzeb i uczuć, właśnie za pomocą tej innowacyjnej tablicy. 
 
Christina przyznaje, że jej suczka informuje o swoich potrzebach prawie tak efektywnie jak dwulatek. “Stella jest w stanie komunikować się tak jak dwuletnie dziecko, naciskając szereg przycisków, aby przekazać pełne myśli, takie jak "Christina żegnaj", kiedy właścicielka wychodzi, lub "Park zabawa", kiedy prosi o pójście do parku” - czytamy w NIU Today.

W czym tkwi tajemnica?

Sukces tego urządzenia zależy od zastosowania przez psa komunikacji wspomagającej i alternatywnej (Augmentative and Alternative Communication). Tzw. AAC jest stosowane przez każdego z nas w codziennej międzyludzkiej komunikacji werbalnej. Obejmuje również mowę ciała, jak i mimikę twarzy. 

W ACC nie chodzi o dosłowne znaczenie słów. Istotną rolę odgrywa tutaj wyrażanie niewerbalnych idei. Christina pracując z dziećmi, wpadła na pomysł, że ACC można zastosować również w przypadku czworonogów.

“Pracowałam z maluchami i dziećmi, które używają urządzeń komunikacyjnych do mówienia" - powiedziała Hunger. “Za każdym razem, kiedy Stella wyła, szczekała lub podchodziła do drzwi, aby pokazać nam, że musi wyjść na zewnątrz, wiedziałam, że rozumie słowa, które do niej kierujemy. Nie mogłam przestać myśleć o znalezieniu sposobu, który ułatwi jej komunikację z nami” - wyjaśniła kobieta. “Wiedziałem, że jeśli Stella rozumie język, powinna być w stanie go używać” - dodała. 

Przetarte szlaki 

Te niezwykłe osiągnięcie Hunger i jej suczki Stelli nie jest jedynym w historii lingwistyki. Terapetuka przyznała w NIU Today, że inspirowała się pracami znanej psycholog zwierząt doktor Penny Peterson. W 1972 roku badaczka nauczyła goryla Koko zmodyfikowanej formy języka migowego. 

Mimo, że wynalazek Christiny jest imponujący, to czas pokaże, czy jest to przełom w zakresie komunikacji między człowiekiem i zwierzęciem. Trzymamy kciuki! 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Christina Hunger, MA, CCC-SLP (@hunger4words) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Christina Hunger, MA, CCC-SLP (@hunger4words) on

Źródło: huffingtonpost.com