Reklama

Weterynarz nie może uwierzyć: ten kociak ma dwa pyszczki i troje oczu!

Kot_Duo_diprozopia cat-sad © Facebook.com / duotwofacedcat

Nietypowa anomalia sprawia, że kot – choć ma jedno ciało – ma dwa pyszczki, dwa nosy i czworo oczu. Bez pomocy medycznej nie przeżyłby ani jednego dnia.  

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 22.11.2019, 08:41, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:44

Matka odrzuca kocię 

Dr Ralph Tran przyjął do opieki kocię, które zostało odrzucone przez matkę tuż po porodzie. Mała kotka nie była w stanie jeść, a matka nie umiała jej pomóc. Takie zachowanie – w przypadku potomstwa, które jest chore - jest u zwierząt powszechne. Bez natychmiastowej pomocy oraz zabiegu operacyjnego, ta mała kotka nie byłaby w stanie przeżyć. 

Diprozopia – rzadkie zaburzenie genetyczne 

Wada wrodzona kociaka to diprozobia. Bardzo rzadkie zaburzenie genetyczne, które polega na zdwojeniu części struktur twarzy. W efekcie zwierzę najczęściej ma dwa nosy, dwa pyszczki i trzecie oko. U Duo jedna para oczu zlała się w jedno oko, co sprawia, że kot ma na środku pyszczka trzecie oko, większe niż dwa pozostałe. 

Taka anomalia sprawia, że maluch nie może być normalnie karmiony przez matkę. Ma dwa pyszczki i nie wie, którego używać. Zwierzęta z ta anomalią w naturze zazwyczaj szybko umierają. Dr Tran postanowił jednak pomóc maluchowi. Zabrał kotkę do domu (w którym mieszka już 8  kotów i ptaki). 

Duo uczy się chodzić 

Z uwagi na swój nietypowy wygląd, kociak otrzymał imię Duo. Jej rozwój jest mocno zaburzony, ale w końcu kotka nauczyła się chodzić. Po dwóch miesiącach zaczęła rozpoznawać opiekuna i otoczenie. Po czterech mogła już w miarę samodzielnie jeść. 

 

Duo is 4 months and 3 days old today. She is doing well and is very active. She loves to eat and always purrs up a storm at meal time.

Posted by Duo the two-faced cat on Wednesday, November 6, 2019

Teraz weterynarz przygotowuje się do zabiegu chirurgicznego, który usunie rozrośnięte trzecie oko i może pomóc kotce w lepszym codziennym funkcjonowaniu. 

Duo to nie pierwszy kot z diprozopią. Na świecie pojawiło się kilka takich kotów. Są nazywane kotami Janusa – na cześć rzymskiego boga, od którego pochodzi nazwa pierwszego miesiąca roku. Był przedstawiany jako bóg o dwóch twarzach. Jeden z takich kotów, o imieniu Franck i Lousie dożył wieku 15 lat! 

Oby Duo również cieszyła się dobrym zdrowiem! 

 

Duo is 4 months 1 week old today. She climbed a mountain today! All on her own she got to the top of the cat tree then...

Posted by Duo the two-faced cat on Sunday, November 10, 2019

 

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz